Structure 3D Tarayıcı

3D Tarayıcılar ve kullanım alanları her geçen gün yaygınlaşıyor. 3D Yazıcılarında yaygınlaşmasıyla fiziksel objelerin 3 boyutlu modellerini elde etmenini önemi arttı. Çünkü, böylece elde ettiğiniz 3 Boyutlu modellerin 3D Yazıcıdan baskısını alabilirsiniz. Özellikle kişi ve obje taramalarında 3D Tarayıcılar ve 3D Yazıcılar bir bütün olarak hareket ediyor.

Son zamanların en ön plana çıkan 3D Tarayıcısı ise Structure Sensor. Occipital firması tarafından 2013 yılında Kickstarter projesi olarak piyasaya çıkan Structure 3.4 Milyon Dolar toplayarak oldukça kendinden söz ettirdi. Computer Vision konusunda uzmanlaşan Occipital aynı zamanda Panora 360 uygulmasını da geliştiren bir startup.

Üzerinde infrared lazer ve VGA kamera bulunduran Structure 3D Tarayıcının içerisinde kendine ait bir bataryasıda bulunmakta. Üzerinde iki infrared led bulunduran Structure 3D Tarama için Kinect ile benzer bir mantıkta çalışıyor. Uzaya noktalar boşluğu gönderen infrared lazer ile bu noktaların uzaklığını ölçen infrared kamera derinlik ve objenin uzaklığını ölçmede kullanılıyor. Structure objenin renk verilerini almak için ise iPad’in kamerasından yararlanıyor. Tarama işlemi sırasında veriler iPad’e gönderilerek burada işleniyor. Tarama işlemi sonrası ise datalar buluta gönderilerek orada işleniyor ve 3 boyutlu model 5-10 dakika sonra iPad’e geri gönderiliyor. Yazılım olarak ise Skanect ya da itSeez3D kullanıyor.

Kişi Tarama

Structure 3D Tarayıcı nın öne çıkan en önemli özelliği ise kişi taramalarında kullanabiliyor olmanız. Büst ve boy tarama olarak iki seçeneği bulunuyor. Bir dakikadan kısa sürede tarama işlemini ise tamamlayabiliyorsunuz. .stl, .obj, .vrml ve .ply uzantılarında çıktı veren Structure ile 3D Yazıcıdan renkli ve tek renk 3D Baskılar alabiliyorsunuz. Tarama sonrası elde ettiğiniz dosyaları Sketchfab‘da da paylaşabiliyorsunuz.

Structure 3D Tarayıcı

İç Mekan Tarama

Structure 3D Tarayıcının en benzersiz özelliği ise oda içi 3 boyutlu haritalandırma yapıyor olması. Yaptığınız iç mekan tarama sonrası elde ettiğiniz modeli 3D Yazıcıdan üretebiliyorsunuz. Ayrıca programda belirlediğiniz iki nokta arasının ölçülerini %1 hassasiyetle elde edebiliyorsunuz.

3D Tarayıcı 1

 

Özellikleri

Boyutları 119.2 x 27.9 x 29 mm
Ağırlık 95 gram
Minumum Uzaklık 40 cm
Maksimum Uzaklık 3.5 metre
Hassasiyet 1%
FPS 30/60
Görme Açısı Yatay: 58    /    Dikey:45
Batarya Süresi 3-4 Saat (tam çalışma durumu)

 

 

Detaylı bilgi için.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.