Gartner 3D Yazıcı Hype Cycle Raporu

Endüstri araştırma şirketi Gartner, teknoloji sektörlerinin eğilimlerini değerlendirdiği  Hype Cycle grafiğinin 20. Yılında Yeni Teknolojiler Hype Cycle 2014 adlı raporunu geçtiğimiz günlerde yayınladı. 119 farklı sektörden 2000 üzerinde teknolojinin incelendiği raporun odaklandığı alanlardan bir tanesi de 3D Yazıcılar.

3D Yazıcı Hype Cycle

3D Yazıcı Hype Cycle raporunda, Gartner’a göre 3D Yazıcı sektörü çok hızlı gelişiyor olsa da bu teknolojinin genel toplum-tüketici- tarafından önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte tam olarak benimsenmeyecek. Medikal ve işletme düzeyinde 3D Yazıcı kullanımı ise tüketici 3D Yazıcı kullanımına göre daha önde. Araştırmanın Başkan Yardımcısı Pete Basiliere, 40’a yakın 3D Yazıcı satıcısının çoğu makinalarını işletmelere satmakta olduğunu söylüyor. 200’e yakın startup ise sadece birkaç yüz dolara 3 Boyutlu yazıcı satıyor olsa da, hala bunların tüketiciler tarafından çok benimsenmediğini işaret ediyor.

Rapora göre işletmeler 3D Yazıcıları tamamen benimsemeden 2-5 yıllık bir uzaklıkta. 3D yazıcıların medikal sektörünün protez ve implant alanlarında sağladığı faydalar ise büyük ses getirecek.

Ayrıca , 3D yazıcıların sınıflarda kullanılması ise 10 yıldan daha ileride gözüktüğüne değiniyor rapor. Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Gartner

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.