Dünya'da İlk kez 3D Yazıcı ile Kale Yapıldı

3D Yazıcı ile Kale

Amerikalı mimar Andrey Rudenko tasarladığı kale mimarisini 3D yazıcı ile 24 saatte üretti. Andrey kendi ürettiği beton hammadde kullanan 3D yazıcı ile kale üretti. Kale ufak bir çocuk oyun evi boyutunda ve içinde bir çocuk rahatça oynayabilir. Mimarın amaca büyük boyutlarda bir ev inşaa etmek ama öncesinde bu kaleyi yaparak hem projesine dikkat çekmek istemiş hem de başlangıç aşamasında bir deneme yapmak istemiş.

 

3DYazıcı - Kale

Kaleyi yapan 3D yazıcının yapımı mimarı çok zorlamış. Çimentonun karışım oranı ve akış hızını ayarlamak hiçte kolay olmamış. Tüm ayarlar yapıldıktan sonra kalibrasyon ayarlarıda tamamladan yazıcıda 10mm kalınlığında ve 30 mm genişliğinde beton dökülerek kalenin yapımına başlanmış.

Rudenko bu fikrinde yalnız değil. Daha önce 3D yazıcı ile Çin’de binalar yapıldığını duyurmuştuk. ( Çin’de 3D yazıcı ile üretilen ev ). İnternetteki araştırmalara göre Rudenko’nun evi Çinli örneklerine göre daha kaliteli bir biçimde basılmış.

3d Kale 3

Ayrıca Rudenko projeyi merak edenler ve yardım edip beraber çalışmak isteyenlere email ile iletişime geçmelerini istemiş. Dileyenler Rudenko’ya bir e-mail (3dprint@totalkustom.com) ile ulaşabilirler.

 

Kaynak

 

 

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.