3D Yazıcı Sayesinde Nasıl İçilebilir Su Elde Edersiniz ?

Su hayattır. Buna rağmen 768 milyon insan temiz ve içilebilir suya ulaşamıyor. Make Fresh Water, sitesi ise bu soruna bir nebzede olsa çözüm bulmuş. Site, 3D Yazıcı kullanılarak çıkartılabilecek gövde, huni ve başlıktan oluşan 3 basit parçanın çizimini sunuyor. Böylece 3D Yazıcı dünyanın en büyük problemlerinden birine de küçükte olsa bir çözüm bulundu.

Nasıl Çalışıyor?

Önce gövdenin içini kirli suyla dolduruyorsunuz. Sonra üzerine huniyi yerleştiriyorsunuz. Gövdenin sıcaklığı güneş ışığı sayesinde artmaya başlıyor ve 85 °C’ye çıktığında gövdenin içerisindeki su buharlaşmaya başlıyor. Buharlaşan su hunininyüzeyinde toplanmaya başlıyor. Huninin özel şekli sayesinde yüzeyde biriken su aşağı doğru kayarak başka bir haznede birikmeye başlıyor. Böylece arıtılmış suyu elde etmiş oluyorsunuz.

Cem Schnitzler tarafından gerçekleştirilen proje 3. Dünya ülkeleri ve içilebilir suya ulaşamayan insanlar için başlatıldı. Sitede yer alan CAD dosyaları herkes tarafından indirilmeye ve kullanılmaya müsait. Kar amacı gütmeyen bu proje için sitesinde tek gayenin insanlara yardım etmek olduğu söyleniyor. 3D Yazıcıların buna hizmet ediyor olması ise teknolojinin kullanılabileceği farklı alanları gözler önüne seriyor.

3D Yazıcı Su

3D Yazıcının Önemi?

Open Source projelerin giderek arttığı bu dönemde insanlar geliştirdikleri projeleri internette paylaşarak ilgisinin çeken diğer insanlarında desteğini alıyorlar. Make Fresh Water, gibi 3D Yazıcı kullanılan projelerde ise projeyle ilgilenenler CAD dosyalarını indirip, üzerinde istedikleri değişikliği yaparak sadece saatler içersinde dijital dosyayı gerçeğe dönüştürebiliyorlar. Böylece deneme imkanı yakalayan insanlar projenin eksik olduğu yanları daha iyi analiz ederek gerekli buldukları düzeltmeleri yaparak projeyi daha iyi bir noktaya taşıyorlar. Düzenlemeler sonrası yaptıkları değişiklikleri tekrar internette paylaşan kişiler, diğer insanlarında bundan haberdar olmasını sağlıyor. Böylee bir projenin binlerce ar-ge mühendisi olmuş oluyor ve tek bir kişini uğraşıyla aylar içerisinde gelinecek noktaya sadece bir kaç günde varılmış oluyor.

3D Yazıcılar ise bu noktada çok büyük önem taşıyor. Bitlerin dünyasında tasarlanmış objeler, 3D Yazıcılar ile gerçeğe dönüştürülebiliyor. Bunun için kendi 3D Yazıcınıza sahip olmanız bile gerekmiyor. 3D Hubs gibi siteleri kullanarak size en yakın 3D Yazıcıya ulaşabilir ve fikrinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.