CES 2016: Google ve Lenovo Project Tango Akıllı Telefonunu Duyurdu

Project Tango1

 

Dünyanın en prestijli teknoloji fuarlarından biri olan CES Las Vegas’da düzenlendi. Her yıl olduğu gibi bu sene de son teknoloji ürünlerinin görücüye çıktığı CES’de ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ürünlerin arasında 3D Yazıcılar, 3D Tarayıcılar ve Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) uygulamaları yer aldı. Bu alanda en çok ses getiren ürünlerin başında ise Google ve Lenovo’nun birlikte geliştirdiği Project Tango akıllı telefonu vardı.

Google’ın Project Tango hayata geçirdiği üründe 3D Kamera yer alıyor. Bu ise kullanıcıların 3D Tarama yapmasına olanak sağlıyor. Böylece bir objenin ve ya kişinin 3D Taramasını akıllı tabletinizle ya da akıllı telefonunuzla yaparak 3D Modelini elde edebilir ve bunu facebook gibi sosyal medyalarında yer aldığı birçok dijital mecrada paylaşabilirsiniz.

Projet Tango’da Intel’in geliştirdiği RealSense kullanılıyor. RealSense’in içerisinde yer alan infrared kamera derinlik ve şekil datasının elde edilmesini sağlıyor. Tango’nun içerisinde yer alan cayroskop ve akselerometre gibi sensörler ise konum datasını sağlıyor. Tüm bunlar ile Tango 3D Taramadan haritalandırmaya, sanal gerçeklik uygulamalarından arttırılırmış gerçeklik uygulamalarına kadar birçok alanda kullanılmasına olanak sağlıyor.

 

Project Tango

 

 

Fuarda alanında yapılan bir uygulamada Tango projesinin yürütücüsü Jonny Lee bir mutfağın 3D Taramasını gerçekleştirdi. 3D Tarama ile buzdolabı alanındaki boşluk ölçülmüş oldu. Elde edilen ölçülere göre o boşluğa uygun ürünler listelendi ve kullanıcı arasından en beğendiğini seçti. Seçilen buzdolabı ise otomatik olarak boşluğa yerleştirildi.

Bu ve benzeri uygulamaları yakın zamanda çok sık olarak duyacağımız kesin. Zira HP, Intel, Google, Microsoft gibi dev firmalar bu pazara ciddi yatırımlarda bulunuyor. Tango benzeri ürünlerde fiziksel dünyadan 3D Tarama ile elde edebilecek, bunları dijital dünyaya aktarıp istediğiniz düzenlemeleri gerçekleştirecek, daha sonra ise 3D Yazıcıdan üretebiliyor olacaksınız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.