Dünya’nın ilk 3D Yazıcı ile Üretilen Arabası

Amerikan otomotiv üreticisi Local Motors, Chicago Uluslararası Üretim Teknolojileri Fuarında bir ilke imza attı. Local Motors, üretimini canlı olarak fuarda gerçekleştirdiği Dünya’nın ilk 3D Yazıcı ile üretilen arabası unvanını alan Strati’yi sundu.

Strati sadece dünyanın ilk 3D Yazıcı ile üretilen arabası ünvanını taşımakla farklılık yaratmıyor. Strati aynı zamanda açık kaynak kodlu olması ve kitle-kaynak yöntemleriyle ortaya çıkması nedeniyle de ön plana çıkıyor.

Local Motors Nisan ayında 3D Yazıcı ile basılabilir araba tasarım yarışması duyurmuş ve sonucunda Strati birinci seçilmişti. Şirket ise tasarım sürecinde ve birincinin seçilmesinde hiçbir müdahalede bulunmamış, birinci tamemen toplum tarafından seçilmişti. Ödül olarak ise tasarımcısı  Michele Anoé’ye 5000 $ kazandırmış ve Chicago fuarında sergilenme imkanı yakalamıştı.

Cincinnati’nin büyük hacimde baskı yapabilen 3D Yazıcısı tarafından 2 günde basılan 3D Yazıcı %15 Carbon fiber %85 ABS plastiğinden oluşuyor. 2 gün sonunda 3D Yazıcı tarafından üretilen Strati daha sonra bir CNC makinesine gönderilerek yüzeyi pürüzsüzleştirildi. Diğer günleri parçaları birleştirmek harcayan ekip, motor tekerlerkler gibi parçaları biraraya getirdi.

Elektrik motoru kullanan Starti 60 km/h hıza ulaşabiliyor. Amerika satış fiyatının ise 18.000 $ olması bekleniyor.

Dunyanin ilk 3D Yazici ile uretilmis arabasi

Geleceğin Arabaları

Otomotiv sektöründe devrim niteliği taşıyan Strati geleceğin arabalarının nasıl olacağı konuusnda bize ipucu veriyor. Tamamiyle üretici kabiliyetine kalmış tasarımlar yerine, gelecekte kendi arabanızı kendiniz tasarlayabilecek. İstediğiniz kısımlarında oynamalar yapabileceksiniz. 3D Yazıcıların en büyük faydalarından biri olan kişiselleştirilebilir ürünler üretmesi otomotiv sektörünü ise bu doğrultuda değiştireceğe benziyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.