Gartner 2015 3D Yazıcı Öngörüleri

download

Uluslararası teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner 2015 3D Yazıcı öngörülerinin de yer aldığı Hype Cycle grafiğini yayınladı. 3D Yazıcılar grafikte Enterprise 3D Printing, Consumer 3D Printing ve 3D Bioprinting Systems for Organ Transplant olmak üzere üç ana başlıkta inceleniyor.

Hype Cycle grafiğinde Gartner, çeşitli teknolojilerin tamamiyle kabul edilip, verimli olarak kullanılamadan önceki teorik yolculuğunu inceliyor. Bu yolculukta inovasayonun başlaması(innovattion trigger), şişirilmiş beklentilerin zirveye ulaşması (peak of inflated expectations), hayal kırıklığı (trough of disillusionment), aydınlanma yokuşu (slope of enlightenment) ve verimlilik düzlüğü (plateau of productivity) gibi aşamalar yer alıyor.

Bu defa 3D Yazıcılar ise üç ana başlıkta inceleniyor. Enterprise 3D Printing; endüstri tarafından kullanılan profesyonel 3D Yazıcılardan bahsediyor. Consumer 3D Printing; son kullanıcı odaklı 3D Yazıcılar yani masaüstü 3D Yazıcıları anlatıyor. 3D Bioprinting Systems for Ogran Transplant; ise 3D Yazıcılar ile doku ve organ basma alanına değiniyor.

Grafikte Enterprise 3D Printing’in 2-5 sene sonra tam anlamıyla verimli olacağına işaret ediliyor. Diğer başlıklara kıyasla Enterprise 3D Printing en çabuk olgunlaşacak olan başlık olarak dikkat çekiyor.

Consumer 3D Printing ise zirveden düşüşe geçmiş durumda diğer tüm teknolojilerin de bugüne kadar yaşadığı ve yaşayacağı gibi. Gartner 5-10 yıl sonra Consumer 3D Printing’in tamamiyle hazır olacağını söylüyor.

Son olarak ise Bioprinting şu an tırmanışta ve popülerliği artıyor. Önümüzdeki yıllarda çok daha fazla Bioprinting’e ait şeyler duyacağız gibi görünüyor. Bioprinting’de yine 5-10 yıl arasında olgunlaşacak deniyor grafiğie göre.

Kaynak: Gartner

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.