Soğuk Döküm ( Cold Casting )

3D yazıcılar her geçen gün gelişmeye devam ediyorlar..

Gelişiyorlar fakat bu gelişmeleri bazı eski üretim tekniklerine de yarıyor diyebiliriz.

Bu yazı da sizlere silikon kalıplama ile soğuk sökümün nasıl yapıldığını anlatacağım.

Öncelikle anlatacağım soğuk döküm nihayetinde seri üretim yapabileceğiniz son derece kolay bir tekniktir. Fakat kalıplama yaparken kullanılacak ürünler koruyucu ekipmanlar ile çalışılmasını gerektiren ürünlerdir eldiven koruyucu gözlük ve maske kullanmanız, kesinlikle ve kesinlikle havalandırılan bir ortamlarda çalışmanız gerekmektedir. mümkünse birincil yaşam alanlarınızın dışında kalıplama yapınız çünkü söz konusu malzemelerin kokusu kolay kolay kaybolur cinsten değildirler.

Şimdiden kolay gelsin…

Amacımız bu makaledeki amaç ile aynı. Amaç tasarımlarımızı ürün haline getirmek. Soğuk döküm yapmak için öncelikle bir modele ihtiyacımız var ve bu model başta söylediğim gibi 3D yazıcıdan basılmış bir model olacak. Tabi ki 3D baskı olması şart değil, başka bir eşyanın da kalıbını almanız mümkün.

Gerekli malzemeleri işlem sırasına göre nasıl yapıldığını da anlatarak yazıyorum.

1) Saf Aseton ile yüzey pürüzsüzleştirme Nasıl Yapılıyor?

dökümden çıkmış ürünümüzün görüntüsü açısından hem de polyesterin kalıba dökümü sırasında oluşabilecek baloncuklar yüzeydeki katman izlerine yerleşip çok çirkin bir hal alabilir.

!!Kalıp duvarları!!

Şimdi modelimizin boyutlarına göre etrafına duvar yapmanız gerekiyor tahta parçaları plexyglass yoğurt kabı naylon bardak vs.. her şey olabilir yeter ki sızdırmaz olsun.

Duvarlar modelimizin boyutuna göre değişmekle birlikte ufak tefek bir modelse modelden uzaklığı 2 cm büyükse daha fazla bir mesafede yükseklik olarak da modelin yüksekliğinden yine boyutlarına göre fazla olması gerekiyor küçükse 2cm büyükse yine daha fazla olmalı.

Bu etrafına çevirdiğimiz duvarların tam ortasına modelimizi sabitlememiz gerekiyor aksi takdirde model yoğunluk nedeniyle yüzeye yükselebilir veya kururken yerinden oynayabilir.

silicon+rubber+for+garden+ornament+moulds

2) Kalıp sökücü sprey veya saf vazelin: Model kalıba yapışmasın kolay sökülsün diye kullanılması gerekli. Sprey daha temiz bir ürün çıkarır ama ince bir kat vazelin de aynı işi görecektir hatta vazelin modelimizdeki katman izlerini dolduracağından aseton buharına da gerek olmayacaktır. Hangi yöntemin ürününüz için daha doğru olduğunu tecrübe ederek anlaya biliyorsunuz. Aslında bu kısım biraz daha imkan meselesi elinizde imkan varsa yüzey pürüzsüzleştirme için aseton en temiz sonuçları verecektir tabi her halukarda kalıp sökücü kullanılması gerekiyor. 😀 Dediğim gibi deneyim ve imkan meselesi…

Tamamsanız artık modelin kalıbını almaya geçebiliriz..

3) RTV-2 Kalıp Silikon İle Kalıp Alma Teknği

İstanbul’da oturuyorsanız Karaköy’de listedeki her ürünü bulabilirsiniz. Amacınızı da belirtirseniz çok yardımcı oluyorlar.

Şimdi RTV-2 silikon derseniz elinize tüplerdeki silikonlardan verme ihtimalleri de var bu yüzden kalıp silikonu diye eklemeniz gerekiyor o zaman bulabilirsiniz.

çeşit çeşit renklerde oluyorlar katılaştırıcı sıvısını damlatıp güzelce çalkalamadan karıştırdıktan sonra döküyorsunuz ( Silikonun az gelmesi yüksekliğinin modeli aşmaması durumunda derhal yeni silikon hazırlamanız gerekiyor aksi takdirde katılaşmaya başlamış silikonun üstüne sonradan dökerseniz silikonlar birbirine yapışmaz malzeme çöpe gider )

Güzelce karıştırıp homojen bir hale getirdikten sonra yavaşça nazikçe sadece tek noktadan değil modelin çevresine dolandırarak dökülüp modelin en yüksek noktasını model boyutuna göre kalıp duvarları modele ne kadar mesafedeyse o kadar aşacak şekilde doldurun hafif titretin silikon boş yerler bırakmışsa doldurur. Döktüğünüz yerde bırakın ertesi güne kadar bekleyin tamamen kurusun.

Sonra kurduğumuz duvarları kırarak sökün gitsin. 😀 😀 Kalıbını aldığımız modeli nazikçe silikondan çıkarın. Aman dikkat! Kalıp zarar görmesin.

Sonunda kalıbımız polyester dökümüne hazır.

İsterseniz aşağıdaki görselde bulunan 2. yöntemdeki gibi silikon kalıp hazırlayabilirsiniz. Modelin altından başlayıp yanından devam edecek bir pipet yerleştirerek kalıbı yapmanız mümkün. Bu şekilde dökeceğiniz polyesterin reçine veya epoksi’nin baloncuk yapma olasılığını fazlasıyla azaltmış oluyorsunuz tabi kalıp çift parçalı olmalı. büst gibi ürünler dökecekseniz şart değil 1. yöntem yeterli olur

asdadsdasdasdass

4) Polyester Dökümü

Polyesteri de yine Karaköy’den bulabilirsiniz. Kullanıma hazır şekilde istediğiniz miktarda satıyorlar boya isterseniz boyası da var.

Polyester ve aktivatörü birlikte verilir ayrı bir kapta hazırlayacağız, şimdi;

Sadece polyester dökebilirsiniz..

Veya porselenmiş hissiyatı için buz dolabı magnetleri yaptıkları gibi mermer tozu kullanabilirsiniz. Metal görünümü vermek için demir tozu kullanabilirsiniz. Modele oksitleyici sıkıp sonrasında telleyince çok gerçekçi bir görünüm alıyor veya polyester boyasından küçük bir miktar ekleyerek renkli ürünler elde edebilirsiniz. Fakat altını çizmem gereken bir nokta var bu polyestere sonradan eklenen ürünler polyesterin yoğunluğunu artırırlar bu yüzden baloncuk kaçınılmazdır, hatta daha geç katılaşmasına neden olurlar..

Şimdi polyesteri yavaşça karıştıracağımız kaba döküyoruz ki baloncuk yapmasın ( Keşke bir autoclave makinamız olsa da böyle dertlerimiz hiç olmasa 😀 ). Bu aşamada mermer tozu, demir tozu veya boya ekliyip karıştırıyorsunuz toz ekleyecekseniz akışkan olmasına dikkat edin fazlası dökümü imkansız hale getirebilir geç kurumasına neden olabilir.

img_4178_med

Sonra mikrara göre aktivatöründen damlatacağız. Ben naylon su bardağı kadar polyestere 4-5 damla falan atıyorum yetiyor sizde bu oranda hazırlayabilirsiniz.

Dikkat edin aktivatörü fazla eklerseniz çok ısınıp kalıba zarar verebilir veya kurumaya aldığımızda polyester çatlayabilir.

Aktivatörü damlatıp karıştırdıktan sonra kalıp sökücü uygulanmış silikon kalıbımıza polyesteri yine yavaşça döküyoruz ki baloncuk yapmasın..

( Tabi elinizde bir saç kurutma makinesi varsa yaşadınız çünkü bu sayede baloncuk sorunu çözülüyor. Tek yapmanız gereken kalıba dökerken ve döktükten sonra da baloncuk olan tarafa sıcak hava üfletmek sonrasında baloncuklar kayboluyor. Fakat bu işlem sadece polyester dökeceğinizde işe yarıyor karışıma toz malzeme eklediyseniz ne yazık ki etki etmiyor.. )

Kalıbı silme dolduruyoruz üstten azalırsa takviye ediyoruz ve kurumaya bırakıyoruz.

34770_sm-Alumilite, Casting, Mold, Resin

Kuruduktan sonra nazikçe modeli kalıptan çıkarıyoruz ve modelimiz hazır. Bu işlemi silikona zarar vermeden, sündürmeden yapabilirseniz aynı kalıpla onlarca model dökebilirsiniz

Şimdiden kolay gelsin arkadaşlar..

800px-Silicone_mold_resin_cast_figure

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.