PLA ve ABS Satışları 2019’da 1.4 Milyar Dolar Olacak

PLA ve ABS Satışları

 

3. Endüstriyel Devrim olarak kabul edilen 3D Yazıcıların sayısı ve satışı gün geçtikçe artmakta. Tabiki 3D Yazıcılara harcanan para ile onların hammaddesi olan PLA ve ABS satışları arasında da pozitif bir bağlantı var. Yani, artan 3D Yazıcı sayısı tüketilen filamenti de artıracaktır.

Endüstri araştırma şirketi, SmarTech Markets Publishing tarafından yayınlanan raporda, şu anki büyüklüğü 310 Milyon dolar olan 3D Yazıcılarda kullanılan polimer hammadde pazar büyüklüğü 5 yıl içerisinde(2019) 1.4 Milyar Dolara ulaşacak. Polimerler arasında en çok kullanılan ABS ve PLA(FDM Teknolojisi için) filamentleri ise bu artıştan en çok payı alacak olanlar.

Rapora göre pazar büyüklüğündeki bu artıştan fayda sağlayacak firmalar ise hammadde şirketleri, 3 Boyutlu Yazıcılar için parça üreticileri ve bu sektördeki diğer tedarik zinciri şirketleri. Yine rapora göre, 3D Yazıcı kullancıları 3D Yazıcı üreticilerinden ziyade genellikle filamentlerini küçük bağımsız hammadde üreticilerinden tedarik ediyolarlar. Fakat bu pazar büyümesinden fayda sağlamak isteyen Stratasys, 3D Systems, Makerbot gibi büyük oyuncular ileride küçük hammadde şirketlerini satın alarak, filament satışıda yapıyor olabilirler.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.