Yerli Filament Üreticisi Oo-Kuma ile Merak Edilen Soruları Yanıtladık

ookuma haber

Türkiye’nin ilk ve tek Dünya çapında filament markası olan O0-kuma’ya Priyoid.com olarak bir ziyaret düzenledik ve siz okuyucularımız için merak ettiğiniz soruları sorduk. Oo-kuma sizin için yanıtladı;

Ookuma Ekip

1 – ) Firmanız hangi çeşit hammedeler üretiyor?

ABS, PLA ve FLEX başta olmak üzere Poliamid, Polikarbonat, Naylon ve HIPS sunmaktayız.
Takip eden zaman içerisinde fotopolimer ve metal tozu grubunu duyuruyor olacağız. Gitmek istediğimiz nokta, 3B baskı ile ilgili tüm sarf malzemeler için kullanıcıların danışacağı adres olmak.

2 – ) Kaç adet renk çeşidi var?

ABS’de 12, PLA’da 10, FLEX’te 6, HIPS’te 8 ve diğerlerinde tek renk sunmaktayız.

3 – ) Filamentlerini bütün printerlarda kullanılabilir mi?

Ticari olarak satılan tüm printerlar ile uyumludur. Genellikle doğrudan kendi programları yeterlidir. Bazı durumlarda sıcaklık değerlerini düşürmemiz gerekebilir. Bunun sebebi hiçbir şekilde hurda katkı kullanmamamızdır. Malzemelerimiz saf bileşenler ihtiva ettiğinden normalden birkaç derece aşağıda kullanılabilmektedir.

4 -) Kaç Kg lık paketler halinde satıyorsunuz?

Tüm paketler 750g’lık ve 420g’lık makaralarda sunulur. Malzeme yoğunluklarına göre makara içeriği değişebilir. Mesela aynı makara ABS için 700g alırken PLA için 750g alır. Bu farkın sebebi malzeme yoğunluklarının farklı olmasıdır. Makaralara aynı metre ürün sarmaktayız. Diğer üreticilerin aksine toplam metreyi bu sebeple açıkça söylemekteyiz. 700g ABS 750g PLA ile aynı makarada aynı metrededir.

5 – ) Filamentleri hangi koşullarda saklamalıyız?

Tüm filamentler doğası gereği nem hapseder. ABS özellikle en çok nem tutan malzemelerdendir. Paketimizi açtıktan sonra içinden çıkan silika jeli kesinlikle makaraların yanından ayırmamak gerekir. En doğru alışkanlık, tüm açık makaraları kilitli kapaklı, hava almayan plastik bir kutuda silika jeller ile birlikte, kalorifer/güneş gibi ısı kaynaklarından uzakta ve gölgede saklamak olmaktadır.
Hiçbir koruma olmaksızın açık makara, nemli/klimalı ortamlarda 1 hafta içerisinde bozulabilir. Bozulmasını, ekstrüderden yürürken gaz çıkarması ve sertleşmesi şeklinde gözlemleyebilirsiniz.

Ookuma Baskı

6 -) Kullanım süresi üretimden sonra kaç aydır?

Üretimden sonra paket açılana kadar en az 6 ay saklayabilirsiniz. Her koşulda dış ambalajın nem almaması, vakum paketin yırtılmaması gerekir. Kapalı kutu dahi olsa güneş veya sıcaklık kaynaklarından uzak, gölgede tutulması gerekir.

7 -) PLA ve ABS filament farkı nedir?

ABS genel kullanımda sık karşımıza çıkan, mühendislik, otomotiv veya eşya üretiminde en yaygın alanı bulan bir termoplastiktir. 3B baskı ilk olarak ABS ile başlamıştır mekanik olarak tok, mukavim yapısından dolayı. Baskı esnasında mevcut olan ısı yükü sebebi ile soğurken yüksek genleşme katsayısı, parça üretimini zorlaştırmaktadır. Kullananlar genel geçer kalkma problemleri, katmanlar arası yırtılma, yüzey üzerindeki delik oluşumlarını bilir. Bunları raft kullanımı, kapalı kabinlerde baskılar ve ekstrüder ucu ek fanlar ile kullanıcılar ve üreticiler çözmektedirler. Bizim, kompozisyon değişimleri ile raft gerektirmeyen, çekmesi düşük ve katmanlar arası bağı kuvvetli ürün çıkarmaktayız. An itibari ile 100 mikron altı baskıya izin veren bir ABS temin etmekteyiz.
PLA ise gıda ve ambalaj sektöründe, doğal organik esaslardan üretildiği için kullanılan bir termoplastiktir. 3B baskı sektöründe, düşük genleşme katsayından dolayı gündeme gelmiştir. Isı tablası gerektirmemesi veya çok az ihtiyaç duyması ile birlikte parça büyüklüğünü tolere edebilmesi birçok üreticinin doğrudan bu gruba geçmesine sebep olmuştur. PLA’nın en büyük dezavantajı mekanik olarak kırılgan bir yapıya sahip olmasıdır. Gerekli esnetici katkılar ile tokluğu arttırılsa da ABS kadar dayanım gösterememektedir. Bir zayıflığı da düşük sayabileceğimiz sıcaklık altında (50-60degC) mekanik olarak yumuşamaya başlaması ve 80-90degC civarlarında deforme olmasıdır.
İki malzemeyi bir arada değerlendirmek gerekir ise, ABS baskı ürünlerinin gitmek istediği noktadır fakat PLA şu an için en genel geçer kullanılabilir malzeme olarak bulunmaktadır.

8 -) Kimler ABS kimler PLA kullanmalıdır?

Mühendislik parçası veya işlevsel parça basmak için ABS, net.
Mekanik dayanım gerektirmeyen sabit parçalar, süs eşyaları, dekoratif, sıcaklık altında çalışmayacak parçalar ile birlikte açık baskı kabinlerinde basılacak büyük parçalar için PLA diyebiliriz.

9 -) Baskıların mukavemeti nedir?

Bu soru malzeme ile birlikte olduğu kadar baskı paternleri ile doğrudan alakaladır. Baskı paternleri bal peteğinden grid doldurmaya kadar birçok varyasyona sahip olabilir. Bu paternlerin doluluk oranları kullanıcı tayinindedir.
3B baskı ürünler kompozit malzeme davranışı gösterir. Diğer bir deyişle yöne bağımlı malzeme özellikleri değişir. Bunun önlemek için baskı dikey yönüne 45 derece açı ile doldurma paternleri uygulanabilir (veya parça açılı basılabilir). Doldurma paternleri için de en doğru seçim ise bal peteği olmaktadır. Birçok durumda bal peteği paterni yüzey kapatma esnasında potluk yaratmaktadır. Bunun önemli olduğu durumlarda en azından grid yapısı tercih edilebilir.
Bastığınız parçada, yukarıdaki noktalara hassasiyet göstererek çok düşük doluluk oranında oldukça mukavim iskelete sahip parça çıkarabilirsiniz. Öyle ki tam dolu enjeksiyon parçadan daha dayanımlı olabilir!

Oo-kuma filamentleri 3Durak.com’dan satın alabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.