3D Baskı ile Nasıl Kartvizit Oluşturursunuz?

Bilinen kartvizitlerin yerine artık üzerinde kendi fotoğrafınız olan 3D yazıcı ile basılmış kartvizitler tasarlanıyor. Aşağıdaki videoda Tinkercard’ı nasıl kullanacağınızı ve tasarlayacağınızı öğrenebilirsiniz. Tinkercard’ın kullanımı kolay ve web tabanlı olduğundan dolayı herhangi birşeyi indirmenize gerek kalmıyor. Tüm işlemler sadece 15 dakikanızı alıyor.

Tinkercard ve Thingiverse hesabı oluşturmak için;

https://www.tinkercad.com/ ve http://www.thingiverse.com/ adresinden kaydoluyorsunuz.

http://www.thingiverse.com/thing:74322 adresinden lithopane portrenizi oluşturuyorsunuz.

Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra ”open in customizer”a tıklayıp, küçük boyutlu levhayı seçiyorsunuz ve ‘’invert colors’’a tıklıyorsunuz. Daha sonra portreniz olarak kullanmak istediğiniz fotoğrafınızı seçiyorsunuz. Ardından ‘’create thing’’ yazısına tıklıyorsunuz.

Bir kaç dakika içerisinde lithopane’niniz üretiliyor. Hazır olduğunda ”thing file” yazısına tıklayıp dosyayı seçerek .stl dosyasını indirebiliyorsunuz.

Kartvizitinizi oluşturmak için;

Tinkercard hesabınıza giriş yaptıktan sonra ”create new design” yazısına tıklıyorsunuz,şekil üreteçlerinin altında geometrik şekilleri tıklayıp, kırmızı kutuyu seçip çalışma düzlemine sürüklüyorsunuz.

Bir başka şekil manipülasyon özelliği de yukarda göreceğiniz siyah oktur. Kartı çalışma düzleminden kaldırmak için üzerine tıklayıp ve sürüklüyorsunuz. Kartı çalışma düzlemine geri bırakmak için ”d’’ ye basmanız yeterlidir.

Kartvizit text’ini oluşturmak için;

Şekil oluşturucu menüsünde tinkercard’ı seçip ve text yazısına tıklıyorsunuz. Inspector penceresi otomatik olarak sağ tarafta görünecek sonra sizde text kısmına adınızı yazacaksınız.

Cetvel aracını seçerek kartın yükseklliğini 5mm genişliğini,40mm kalınlığını,0.05 mm olarak girebilirsiniz. Telefon numarası,e-posta,sosyal medya hesabı alanlarını oluşturmak için ad metnize tıklayın,ardından 4 kez düzenleme menüsünden kopyalayıp yapıştırdıktan sonra bu metinleri kartın üstüne sürüklüyorsunuz.

En sonunda kartın etrafına bir kare çizmek için tıklayıp sürükleyerek tüm metni ve kart tabanını bir araya getiriyorsunuzve araç çubuğundan ”group” yazısını seçiyorsunuz.

Lithopane portresini eklemek için;

Thingiverseden indirdiğiniz .stl dosyasını seçip, ”import” yazısına tıklayın. Köşelerdeki küçük beyaz karelerden birine tıklayıp sürükleyerek istediğiniz boyutta ayarlayın. Sonra  kenarlardan ve üstteki halkadan kurtulmak için “letters” yazısının altında “I” harfini seçin ve çalışma alanına sürükleyin. 3 kopyasını daha yapın. İsterseniz kopyalama ve düzenlemeyi menüden yapabilrsiniz veya kopyalama için cmd + c ve yapıştırmak için cmd + v klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

 

Ardından ”Group”u seçiyorsunuz ve bir kutu çiziyorsunuz. Bu delikleri koyduğunuz her malzemeyi kaldıracaktır. Son olarak lithopane’i sürükleyin. stl dosyasını ”design” menüsünden seçip ”download for 3D printing” seçeneğinden basılması için indirebilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.