Çinli Şirket 3 Boyutlu Yazıcıdan Sadece 1.770 Dolara Araba Üretti

Çinli üç boyutlu yazıcı teknolojisi şirketi Sanya Sihai maliyeti sadece 1.770 dolar olan elektrikli sedan bir araç üretti.

Sanya Suhai şirketi geçtiğimiz salı günü Çin’in ilk üç boyutlu yazıcıyla üretilmiş aracını duyurdu.

chinese-3D-printed-car-tyrant-yellow

Söylentilere göre aracın dizaynı ve üretimi toplamda 1,5 ay sürmüş. Ancak Üç boyutlu yazıcı ile üretim aşaması sadece 5 gün.

car.si

Baş tasarımcı Chen Mingqiao, “Kullandığımız materyalin yoğunluğu neredeyse metalin yoğunluğunun sekizde biri kadar. Daha az ağırlık demek gelecekte enerji tasarufu demek” diye açıkladı.

chinese-3D-printed-car

Tamamen fonksiyonel olan bu araç “Tyrant Gold” denilen bir filament kullanılarak basılmış ve sadece 1.770 dolar tutmuş. Yaklaşık 500 kg materyal harcanmış. Aracın boyutları ise 3.6 metre uzunluğunda ve 1.6 metre genişliğinde iki kişilik bir araç.

CA8OIm_UsAAcWT5

Şarj edilebilir bataryalarla çalışan bu araç yaklaşık saatte 40 km hıza kadar çıkabiliyor.

Dünyanın ilk üç boyutlu yazıcıdan üretilmiş arabası, “Urbee” 2013 yılında Amerika’da dizayn firması KOR EcoLogic, dijital üretici RedEye On Demand ve üç boyutlu yazıcı üreticisi Stratsys tarafından üretilmişti. Geçen sene ise Arizona merkezli Local Motors “Strati” adlı aracı üretmişti.

Tahminlere göre Urbee üretildiği zaman etiket fiyatının 16.000$ ile 50.00$ arasında değişmesi bekleniyor. Strati’nin fiyatının ise 18.000$ ile 30.000$ arasında olması bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.