Yeni Bir Robot Girişimi: Roboting

3D Yazıcıların yaygınlaşması, bir çok projenin prototip maliyetlerini düşürerek rahatlıkla hayata geçer hale gelmesini sağladı. Parlak bir fikri olan ve 3D yazıcı teknolojisini takip eden bir çok girişimci, 3D yazıcıların getirdiği hızlı ve düşük maliyetli prototip üretiminin avantajını kullanarak yeni girişimlere imza attılar.

Bu projelerden biri de Türk mühendislerden çıkan Roboting adlı proje. Bu proje, robot yapmak isteyen kişiyi, robot yapabilmek için gereken mekanik tasarım, elektronik devre tasarımı ve program yazmak gibi zor ve vakit alan işlerden kurtarıyor ve robot için gereken parçaları modüller haline getirip, bu modülleri birbirine ekleyerek kabloların arasında boğulmadan rahatlıkla yapabilmeyi sağlıyor.

 

Base modül karada gidebilmesi için tekerlekli, suda hareket edebilmesi için bot gövdeli veya her ikisinde de gidebilmesi için hovercraft olarak seçilip değiştirilebiliyor. Mission modülde ise kamera, obje fırlatıcı veya robot kol kullanılabiliyor. Modüllerin elektronik kısımlarında Arduino ve Netduino kullanırken, mekanik kısımları 3D yazıcı ile basılarak hayata geçirilmiş.

Roboting Printing
Roboting Modül Basımı
3D Yazıcı ile Basılmış Kıskaç
3D Yazıcı ile Basılmış Kıskaç

Bunun yanında herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir arayüz sayesinde robot yapan kişiyi karışık algoritmalar kodlamaktan kurtarıyor. Tüm mekanik kısımları 3D yazıcı ile basılan bu proje ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak ve projeyi bağışlarınız ile desteklemek için https://www.indiegogo.com/projects/roboting-modular-robotics-system adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.