Obama , 3D Print Canal House'u ziyaret etti

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Hollanda ziyareti sırasında, 1:1 boyutlarda üretilmiş, dünyanın ilk 3 boyutlu basılmış evini ziyaret etti. 1.5 x 2.5 metre boyutlarında olan bu ev, Dus Architects firması tarafından Amsterdam’da yapıldı.

obama-3d-print-canal-house

 

3D Print Canal House‘u önemli ve ayrıcalıklı kılan noktalardan biriside, hem geçmişi hemde geleceği içinde barındırıyor olmasıdır. Yüz yıllar önce tüccarlar, Hollanda’da Amsterdan kanalı boyunca uzun duvarları olan dar evler inşa ederlerdi. Hollandalı bir mimar grubu, bu evleri dev bir 3D yazıcı ile yapabileceklerini gösterdiler. Eğer bu makinalar sadece plastik değilde, birden çok malzeme basabilir noktaya geldiğinde ise, binaların ve inşaat sektörünün nerelere gidebileceğini bize göstermiş oldu.

Bu projeyi gerçekleştiren Dus Architects firması , bu çalışmada ki amaçlarının fonksiyonel bir yapı elde etmek olmadığını, beklenenin tersine yeni malzeme teknolojisi ile 3 boyutlu yazıcılarla inşaa edilen evlerin artacağına dikkat çekmek istediler.

6 metre uzunluğunda ki Kamermaker adlı 3 boyutlu yazıcı sayesinde basılan bu evin, duvarları ve mobilyaları plastikten oluşmaktadir. Üretilen parçalar Lego blokları gibi birbirine birleştirilmiştir. Evin bir köşesi ve merdivenler için yaklaşık 180 kg plastik harcanmıştır.

 

Her bir blok 3 boyutlu yazıcıdan basıldıktan sonra, aralarında ki boşluklar köpük ile doldurulmuştur. Bu sayede yapı daha dayanıklı olduğu kadar daha ağır olmuştur.

 

 

3D Print Canal House from 3D Print Canal House on Vimeo.

 

3D Print Canal House, artık Amsterdam’da ki en önemli turistik noktalardan birisini oluşturuyor. Sergi olarak halka açık olan bu eseri görmek için ödeyeceğiniz ücret sadece $3.00 olacaktır.

 

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.