Bursa'da 3D Yazıcı ile Kişiye Özel Dış Protez Uygulamaları

Bu tarz haberleri genellikle yurtdışından duymaya alışkın olsakta Türkiye’de böylesine başarılı çalışmalar yapıldığını unutmamak gerekiyor.  Özellikle de tüm herkesin gözlerini diktiği ve merakla izlediği 3D yazıcı teknolojileri üzerine, Bursa Endüstri Meslek Lisesi – Makina Ressamlığı bölümü öğretmenleri tarafından yapılan 3D yazıcı ile kişiye özel dış protez projesi bizler için umut verici, heycanlandırıcı ve yeni nesle ışık tutacak bir proje olmuştur.

3D Yazici ile yuz protezi basilmasi

 

Kişiye özel dış organ protezleri yaptiklari bu projede kişinin doğuştan yada bir kaza sonucu kaybettiği parmak, kulak burun yada yüzünün bir bölümü gibi dış organlarini 3D yazıcı teknolojisini kullanarak, birebir ten rengine uyumlu olarak üretiyorlar. Bu şekilde kişiye/hastaya özel çözümler sunabiliyorlar. 

Projeye ait detayları, projeyi sürdüren Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni Sinan EZER’den dinledik.  Ezer, süreci bizlere şöyle anlattı:
‘ Hastanın kaybettiği ve ya onarılması gereken kulak, deri, parmak ve burun gibi dış organlarını, MR Taraması sonucu elde edilen datayı işledikten sonra 3D yazıcıdan baskı alınacak hale getiriyoruz ve 3D yazıcılarda ki FDM tekonolojisini kullanarak bu modelleri üretip, silikon kalıplarını alıyoruz. Bundan sonra ki süreçte de dokuya uygun olacak malzemeyi dökerek kişiye özel dokuyu oluşturuyoruz.’

Bursa – Eskişehir – Bilecik Kalkınma Ajansi (BEBKA) ‘ dan 276 bin tl destek alan Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi , Makina Ressamlığı bölümü öğretmenleri, aldıkları bu destekden sonra liselerinde medikal alanda araştırmalar yapmak üzere bir arge departmanı oluşturdular. 

Yapılan çalışmalardan oluşan bazı fotoğraflar;

3d protez

3d printing ear

dimension elite 3d printer

Ezer, ‘Bundan sonraki adımlarının yaptıkları protezleri birebir hasta üzerinde denemek olduğunu ve bu süreçte de Uludağ Üniversitesi ile ortak çalışmalar sürdüreceklerini söylüyor.’

Ayrıca böyle bir projeyi yürütmenin bir gönüllülük projesi olduğuna da değinen Sinan EZER,
‘ Müfredatdan dolayı projeye çok kısıtlı zamanlar ayırabildiklerini ve büyük zorluklarla bu noktaya kadar getirebildiklerini söylerken, bundan sonrası için ise hem 3D yazıcı teknolojisine ilgi duyan hemde medikal alanda protez alanında çalışmak isteyen ilgili kişileri bu projeyi örnek almaları ve detaylı bilgi alabilmeleri için AR-GE laboratuvarlarına davet ediyor.’

 

 

bursa tophane endüstri meslek lisesi arge labAyrıca bu güzel sohbetleri ve bizlere verdikleri bu değerli bilgiler için kendilerine çok teşekkür ederiz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.