3D Yazıcıdan Üretilen Osteoid Türk Tasarımcıya Ödül Getirdi

Her geçen gün kullanım alanlarının yaygınlaştığı 3D yazıcı sektörüne bir yenisi de Türk Tasarımcı Deniz Karaşahin tarafından eklendi.Türk tasarımcı Deniz Karaşahin A’Design Award & Competition yarışmasında 3D Yazıcıdan üretilen Osteoid ile birincilik ödülüne layık görüldü.

3D Yazıcıdan Üretilen Osteoid

Günümüzde kemik kırıklarının tedavisinde kullanılan alçının yerini alacak olan üründe, Osteoid 3D yazıcı kullanılarak bastırılıyor.3D Tarama teknolojisi ile her hastaya özel üretilen Osteoid kişinin kol şekline özgü oluyor. Tasarım fütüristtik görünüşünün yanı sıra üzerindeki boşluklar sayesinde de kolun hava almasına olanak sağlıyor. ABS materyalinden tasarlanan Osteoid 130x108x315 mm boyutlarında.

Karaşahin tasarımda ayrıca kemik kırıklarında kemiklerin kaynama sürecini hızlandıran LIPUS( low-intensity pulsed ultrasound stimulation) teknolojisine de yer veriyor. Tasarımın üzerindeki boşluklar sayesinde LIPUS cihazına bağlı proplar direkt kırık bölgeyle temas halinde olabiliyor. Karaşahin’e LIPUS cihazının günde 20 dakika kullanımı kemik kaymana süresini %40 azaltıyor.

 

 

Kaynak : www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2609601/3D-printed-plaster-cast-uses-ultrasound-speed-healing.html

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.