İTÜ, 3D Yazıcı ile Geliştirdikleri Roketi Fırlattı

İTÜ, 3D Yazıcı ile Geliştirdikleri

PARS Roket Grubu, 2012 yılının Mayıs ayında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan’ın danışmanlığında, şu anda 11 kişilik kadrosuyla çalışmalarını sürdürmektedir. PARS Roket Grubu tamamen özgün tasarım ve yerli üretim alt sistemleri kendisi üreterek tüm montaj çalışmalarını ve testleri kendisi yürütmektedir. Çalışma alanlarımız;

  • Roket aviyoniği,
  • Yapısal,
  • Hibrit roket motorları,
  • Katı yakıtlı roket motorları,
  • Test sistemleri,

şeklinde sıralanabilir. Tamamen Lisans öğrencilerinden oluşan proje ekibi uzay teknolojileri alanında gösterdiği bu girişimcilik dikkate alındığında ülkemizde bir ilk niteliği taşımaktadır.

PARS Roket Grubu Grup üyeleri roket teknolojilerinde teorik ve uygulamalı çalışmalar yapmaktadır. Takımlar halinde yapılan çalışmalar farklı itki düzeylerine sahip roketlerin yapı, aviyonik ve motor sistemlerinin özgün tasarımını ve geliştirilmesini içermektedir.  PARS Roket Grubu geçtiğimiz yıllarda ülkemiz için birçok ilkleri ve yenilikleri gerçekleştirmiştir. Öğrenci tasarımı ve üretimi ilk katı yakıtı roket motoru kovanı, roketçilik seviye iki sertifikası,ülkemizdeki ilk yüksek irtifa roketleri atışları başarılarımızın yalnızca bir kısmıdır. Aynı zamanda 2014 Haziran ayında ABD’nin Utah eyaletinde düzenlenen Uluslararası Roket Mühendisliği Yarışmasına (IREC) ülkemizden gelişmiş roketler kategorisinde katılım gösteren ilk takım olmuştur.

Yarışmadan kısaca bahsetmek gerekirse; yarışma NASA sponsorluğunda Experimental Sounding Rocket Association tarafından düzenlenmektedir. ABD’nin saygın üniversitelerinin de katılımcı olarak yer aldığı yarışmada takımımız ülkemizi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da temsil edecektir. Yarışmada ana hedef 3000 metre yüksekliğe 4.5 kg ağırlığındaki faydalı yük taşıyabilmektir. Bu sene onuncusu düzenlenen IREC 24-27 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

PARS Roket Grubu geçtiğimiz hafta Türkiye sınırları içindeki ilk sivil roket atışını gerçekleştirmiştir. Deneme roketinde, elektronik sistemler test edilmiş ve istenen veriler sorunsuz şekilde yer istasyonuna aktarılmıştır. Bu deneme atışlarının devamı gelecektir.

Deneme atışları için PARS Roket Grubu’nun kendi fırlatma rampası bulunmaktadır. Ancak roketleri fırlatma rampasında tutacak ve sorunsuz şekilde rampa üzerinde kaymasını sağlayacak uygun rail guide parçaları eksikti. Ekip içinde bunların nasıl üretilebileceği düşünüldü ve sonunda en uygun yolun 3D yazıcıda üretmek olduğu konusunda karar kılındı. Sonuçta bir öğrenci topluluğu olduğu için kısıtlı bir bütçe vardı.

Bu noktada üretim için 3Durak, malzeme için ise Oo-kuma  firmaları projeye destek oldu. Firmalarla konuştulduktan sonra uygun tasarım bilgisayarda modellendi ve teknik resmi çizildi. PARS Roket Grubu’nun rail guide’ları yerli 3D Hammaddesi (Oo-Kuma) ile 3Durak tarafından üretildi.

 

 

 

3d yazıcı ile yapılan roket 3D Yazıcı ile yapılan roket fırlatıldı     3d printed parts

 

 

 

pars ekibi

 

 

PARS Roket Grubunun çalışmalarını takip etmek için https://www.facebook.com/PARSROKET adresinden resmi Facebook sayfasına göz atabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.