3D Yazıcı ve Raspberry Pi ile Kendi Mac Bilgisayarınızı Yapın!

3D Yazıcı ve Raspberry Pi ile Kendi Mac Bilgisayarınızı Yapın!

3 Boyutlu Yazıcı teknolojisinin elektronik devre ile birleşip ortaya akıllı ürünler yada robotlar çıktığını görüyoruz ve takip ediyoruz. Bu seferki proje ise Raspberry Pi ve 3 Boyutlu Yazıcı teknolojisini kullanarak kendi MAC bilgisayarınızı yani 90’ların Macintosh bilgisayarını yapmanızın nasıl mümkün olduğunu anlatıyor.

Kendi Mac Bilgisayarınızı

 

Adafruit’in kendi yayınladığı ve Mini MAC Projesi olarak adlandırdığı dökümanında Raspberry Pi ve 3 boyutlu yazıcı kullanarak kendi bilgisayarınızı yapabiliyorsunuz. Raspberry Pi Model B sahibi olmanız bu projeye başlamak için yeterlidir. Öncelikle Raspberry Pi için geliştirilen minivmac adlı işletim sistemini SD kart ile Raspberry Pi’ye yüklüyorsunuz. Bu yükleme ile Mac OS 7 işletim sistemine sahip oluyorsunuz.

 

Kendi bilgisayarınızı oluştururken ihtiyaç duyacağınız malzemeler;

 

  • 320×240 Dokunmatik ekran (PiTFT 320×240 2.8″ Touchscreen)
  • 1 Adet Raspberry Pi B
  • 6600mAh Li-on Batarya
  • 1 Adet Switch
  • Powerboost 500C
  • Stereo Class D (farklı bir speaker vmac tarafından desteklenemeyebilir)
  • Thin Speaker 8ohm 0.25w
  • HDMI Uzatma Kablosu

3D yazici ile Mac bilisayar yapmak icin gerekli malzemeler

 

Bu listelediklerimizin dışında birde en çok ihtiyaç duyacağınız araç gereçlerinizden biri 3 Boyutlu Yazıcı olacaktır. Yukarıda sadece elektronik ve yazılımdan bahsettik. Bunlara 3D yazıcıda eklenince istediğimiz arzu ettiğimiz bilgisayarımızı tamamlamış oluyoruz. Thingiverse.com adlı sitede tasarımlar bizimle paylaşılıyor. Bunları direk indirip ya evde yada bizim gibi 3D Baskı Merkezlerinde çıktısını alabilirsiniz.

Bu şekilde sahip olacağınız Mac bilgisayar size toplam yaklaşık $160’a mal olucak fakat bir de şunu düşünün Mac Classic diye adlandırılan Mac Bilgisayar modelinin 1990’da üretim maliyeti $1000’dı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.