Temmuz 3D Yazıcı Raporu

Dünyanın en büyük 3D Yazıcı ağı 3D Hubs Temmuz ayı 3D Yazıcı raporu yayınladı. Raporda 3D Yazıcı sektöründen dünya genelinden birçok farklı bilgiye ulaşmak mümkün. Bunlardan bir tanesi ise distributed manufacturing yani dağıtılmış üretim.

Kullanıcı derecelendirmelerine göre en iyi 15 3D Yazıcı’nın sıralandığı raporda birinci sırada Project 660, ikinci sırada ise Zcorp bulunuyor. Bu iki 3D Printer’da fiyatı 60.000 €’ üzerinde olan profesyonel makinalar. Onları ise bir önceki ayın birincisi Form 1 takip ediyor. Listeye ise yeni giriş yapan Afinia H480 beşinci sırada yer alıyor.

Temmuz 3D Yazıcı Raporu

 

 

 

Trend 3D Printer’lar listesinde ise aylık %56.3 büyümeyle Da Vinci birinci sırada geliyor. Buda markette düşük fiyat 3D Printer’a talep olduğunu ve Da Vinci’nin de stratejisinin işe yaradığını gösteriyor. Geçtiğimiz ay listede 11. Sırada yer alan Robo 3D ise bu ay ikinci sıraya yerleşmiş görünüyor. Listede bir diğer dikkat çekici nokta ise 2013’de piyasaya çıkmasına rağmen hala trend 3D Yazıcılar arasında yer alan Ultimaker 2 ve Cube 2nd Gen. Ama listede oldukça gerilemiş durumdalar.

Trend_3D_Yazıcılar

 

 

En fazla 3D Yazıcı kayıtlı şehirler sıralamasında ise birinci sırada 108 3D Yazıcı ile Milan ikinci sırada ise 107 3D Yazıcı ile New York geliyor. Bir önceki aya göre bu listede pek bir değişiklik olmadığını görüyoruz.

3D_Yazıcı_Şehirleri

 

 

3D Yazıcı model dağılımında ise Makerbot Replicator 2’nin pazarı domine ettiğini görüyoruz.

3D_Yazıcı_Model_Dağılımı

3D Yazıcı üretici dağılımında ise Stratasys (Makerbot’un sahibi) birincilik koltuğunu koruyor. İkinci sırayı ise tamamıyla open source olan RepRap 3D Yazıcılar yer alıyor. Reprap bir üretici olmasa da bu listede öle Kabul edildiğini görüyoruz. 3. Sırada ise Hollanda menşeili Ultimaker firması geliyor.

 

 

3D_Yazıcı_Üreticileri

 

 

Bölgelere göre 3D Printer listesinde Kuzey Amerika’da Makerbot 5’te 3 oranıyla başı çeken firma. Bir önceki aya göre aynı şekilde Avrupa’da ise Ultimaker’ın üstünlüğünü görüyoruz.

Bölgelere_Göre_3D_Yazıcı

 

 

Popüler 3D Yazıcı ürün kategorisi sıralamasında ise ortalama 61.9 $ sipariş ücretiyle ölçek maket yine birinci sırada geliyor. Bir önceki aya kıyasla sanat/moda ve küçük alet baskılarında ciddi düşüş olduğu görülüyor.

Popüler renkler dağılımında ise siyah, beyaz, kırmızı ve mavinin toplam renklerin %70’ini oluşturduğu görüyoruz.

3D Hubs ise Temmuz ayı raporuyla 6.377 3D Yazıcıya ulaştığını duyurdu. Site faaliyete geçeli sadece 67 hafta oldu ve onuncu haftada toplamda 290 3D Yazıcı ağına ulaştığını göz önünde bulundurursak son bir yılda %2100’lük bir büyüme sergiledi.

Kayıtlı_3D_Yazıcı_Sayısı

Kaynak : http://www.3dhubs.com/trends

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.