Dünyanın En Büyük 10 3D Yazıcısı

3D Yazıcılar söz konusu olduğunda en fazla sorulan üç soru; en büyük ne basabiliyor, yüzey çözünürlüğü nedir ve hangi malzemeleri kullanıyor. Bu yazı da ise sizlere dünyanın en büyük 10 3D Yazıcısını anlatacağız.

10. Norsk Titanium- Metal 3D Yazıcı

Norsk Titanium- Metal 3D Yazicii

Norveçli bir firma olan Norsk Titanium’un(NTi) Direct Metal Deposition(DMD) teknolojisini kullanan 3D Yazıcısı metal 3D baskı yapıyor ve baskı hacmi 120 x 120 x 180 cm.

 

9. ExOne- Exerial

ExOne- Exerial

Exone firmasının binder jet teknolojisini kullanan Exerial 3D Yazıcısı 3.168 litre 3D Baskı hacmi ile dünyanın en büyük 3D Yazıcıları listesinde kendine yer buluyor.

 

8. Voxeljet- VX4000

Voxeljet- VX4000 3D Yazici

Şu an pazardaki en büyük endüstriyel 3D Yazıcı 4 x 2 x 1 metre baskı hacmi ile Voxeljet firmasının VX4000 modeli.

 

7. D-shape

D-shape 3D Yazici

Enrico ve Riccardo Dini adlı iki tasarımcı tarafından üretilen bu 3D Yazıcı yapay seramik tozu kullanıyor ve ev 3D Basmada kullanılıyor. Baskı hacmi ise 9 metreküp.

 

6. Sciacky- EBAM 300

Sciacky- EBAM 300 3D Yazici

3D Baskıda elektron beam gun teknolojisini kullanan bı 3D Yazıcı 3mm kalınlığından titanyumu işleyebiliyor. 3D Baskı hacmi ise 11.2 metreküp

 

5. KamerMaker

KamerMaker 3D Yazici

Amsterdam’da Canal House projesinde kullanılan bu 3D Yazıcı FFF yani masaüstü 3D Yazıcı teknolojisini kullanıyor. 14 metreküp 3D Baskı hacmine sahip bu 3D Yazıcı ise 240 mm/s baskı hızına sahip.

 

4. WASP- GigaDelta

WASP- GigaDelta 3D Yazici

Listedeki tek delta 3D Yazıcı olan GigaDelta 8-10 metreküp baskı hacmine sahip. WASP firması tarafından üretilen bu 3D Yazıcının daha da büyüğünü yapmak için çalışmalar devam ediyor. Tamamlandığında ise 12 metre yüksekliğinde olacak.

 

3. Cincinnati Incorporated- BAAMCI

Cincinnati Incorporated- BAAMCI 3D Yazici

Bu 3D Yazıcıyı aslında hepimiz yakından tanıyoruz. Local Motor şirketinin dünyanın ilk 3D Yazıcı ile üretilen arabasını yaparken kullandığı 3D Yazıcı BAAMCI. 25 metreküp baskı hacmine sahip bu 3D Yazıcı termoplastik kullanıyor. Cincinnati ise şu an yeni bir 3D Yazıcı üzerinde çalışıyor. İsmi Bertha olan bu 3D Yazıcı BAAMCI’den de büyük olacak.

 

2. BetAbram P1


Sloven BetAbram firması tarafından üretilen P1 CAD dosyasından insanların yaşayabileceği 3D Yazıcı ile üretilmiş ev basmak için tasarlandı. 3 farklı modele sahip olan BetAbram’ın en büyük hacime sahip olan P1 3D Yazıcı ise 288 metreküp baskı yapabiliyor.

 

1. Winsun

Winsun 3D Yazici

3D Yazıcı ile Çin’de basılan ev haberini bir çoğumuz okumuş ya da duymuştur. Evet o evi yapan bu 3D Yazıcı. Winsun tam olarak 2,466 metreküp baskı hacmine sahip. Öne çıkan bir diğer özelliği ise normal bina inşasında oluşan atık maddeleri hammadde olarak kullanıyor olması.

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.