Atık Plastiklerinizi Filament'e Dönüştürmek İster misiniz?


Atık Plastiklerinizi Filament

 

3D Yazıcılar her ne kadar hassas çalışan makineler olsa da, bazı nedenlerden dolayı hatalı üretim yapabilmektedirler. Ayrıca bazı objelerin basımı sırasında ise objeyi dengede tutabilmek için destek malzemesi kullanılmaktadır. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı ortalama bir üretimde %20 oranında atık plastik oluşmaktadır.

Bir sonraki endüstriyel devrim olarak görülen 3D yazıcıların hayatımızın her alanında karşılaşacağımız yakın gelecekte ise bu atık plastikleri değerlendirmek kaçınılmaz olacaktır. Peki, bu atık plastikleri nasıl değerlendirebiliriz?

Atık Plastiklerinizi Filament’e Nasıl Dönüştürürsünüz?

Plastik endüstrisinde ekstrüzyon makinası olarak adlandırılan bu makinanın Filament (3D yazıcı hammaddesi) üretmek için bir benzeri PRİYOİD ekibi tarafından yürütülüyor.

Makinadan kısaca bahsetmek gerekirse; granül plastikler(parçalanmış plastik) huniye konuluyor. Borunun içerisinde yer alan matkap ise bir DC motor tarafından sürülüyor. Matkabın boşluklarına dolan granüller ileriye doğru taşınıyor. İleri taşınırken ise ısıl işleme maruz kalan granüller erimeye başlıyor. Borunun sonuna ulaştığında ise istenilen çapta (Filament sektöründe yaygın olarak 1.7mm ya da 3mm kullanılıyor) çıkartılıyor.

Render

Şu an için ABS ve PLA maddelerinin geri dönüşümünü sağlamak için makine prototip aşamasında. Isıtıcı olarak ise ısıl yolluk kullanılan projede sıcaklık themokuple sensör ile ölçülüp PID kontrol ünitesi ile kontrol ediliyor. Matkap olarak ise endüstrideki ismiyle 40 cm uzunluğunda 2cnm çapında ağaç matkabı kullanıldı. Matkabı sürmek için ise 12V 3rpm DC motor kullanılıyor.

Projenin detayları proje tamamlandığında ve stabil olarak çalıştığında yine buradan paylaşılacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.