İstanbul Mini Maker Faire'den Notlar

Türkiye’nin ilk Maker Faire’si İstanbul Mini Maker Faire 12-13 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre merkezinde gerçekleştirildi. Katılım ve ilginin yoğun olduğu Maker Faire’da 100’den fazla proje sergilendi. Her yaştan katılımcının yer aldığı panayırda 3D Yazıcılardan Lego Mindstorm projelerine, sanal gerçeklik gözlüklerinden sanatsal projelere bir çok inovatif çalışma sergilendi.

 


Proje sergilerinin yanı sıra düzenlenen panellerde de panayırı ziyaret eden kişilere Maker Hareketi –Maker Movement- anlatıldı. Bunun yanında sektöründe uzman kişiler çalışma alanlarını ziyaretçilerle paylaşarak detaylı bilgilendirmede bulundu.

Dijital fabrikasyon araçlarının(3D Yazıcılar, Lazer Kesiciler ) yaygın kullanılmasıyla kişilerin(makerların) dijital ortamda tasarladıkları projelerini hayata geçirmesi ve open source olarak bunu paylaşmalarıyla bir anda arkasına binlerce kişiden oluşan bir komuniteyi alarak fikirlerini çok daha iyi yerlere taşıması Maker Hareketi olarak tanımlanıyor. Türkiye’de düzenlenen Mini Maker Faire’da ise yapılan çalışmalara bakıldığında çok umut verici gelişmeler olduğunu söylemek mümkün. Maker Movement’ın temel ayaklarından biri olan 3D Yazıcılar İstanbul Maker Faire’da ağırlıktaydı. Birçok 3D Yazıcının ve 3D Yazıcılar kullanılarak geliştirilen proje sergilendi.

 

İstanbul Mini Maker Faire'den Notlar

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.