Mini Maker Faire İstanbul

mini makerfaire istanbul 2014

 

 

Chris Anderson, Geleceği Üretenler kitabında atomlar dünyası ile bitlerin dünyasının artık içiçe olduğunu söylüyor. Yani bilgisayar ortamında -bitlerin dünyasında- tasarladığınız bir ürünü, bir objeyi dijital fabrikasyon araçlarını(3D Yazıcı, lazer kesici) kullanarak gerçeğe -atomların dünyasına- geçmişte hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde dönüştürebilirsiniz. Ve bu hareket bir çığ gibi büyüyerek katlanarak ilerliyor. İşte bu hareket Maker Hareketi, bu devir icat çıkarma devri.

Maker Hareketi üretimin demokratikleşmesine dayanan, bir kişinin fikrini gerçeğe dönüştürmesi için önünde uzanan altyapı, üretim hattı, iş gücü vs. gibi engelleri aşmasını amaçlayan bir akım. 2000’li yıllların başında Amerika’da başlayan bu akımın öncüleri arasında Make dergisinin kurucus Dale Dougherty yer alıyor. 2005 yılında yayınlanmaya başlayan Make dergisi 2006 yılında Maker Faire adı altında binlerce Maker’ın toplandığı ve projelerini sergilediği bir panayır düzenleyerek çok daha fazla ses getirmeye başladı. İlk California San Mateo’da başlayan Maker Faire panayırı, 2013 yılında Roma’dan Oslo’ya, Tokyo’dan Barcelona’ya dünyanın 98 farklı yerinde gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan Mini Maker Faire İstanbul ise 12-13 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezinde kapılarını açıyor. Sizde Maker’iseniz ya da bu ruhu taşıyorsanız bu etkinlikte kesinlikle yerinizi almalısınız. Birçok farklı alandan projelerin sergileneceği Maker Faire İstanbul panayırında dilerseniz sizde projenizi sergileyebilirsiniz. Mühendis, mimar, girişimci, hobici, sanatçı, tasarımcı, grafiker ve daha bir çok kişinin dahil olduğu Maker Faire İstanbul’da mutlaka yerinizi almalısınız. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

mini maker faire istanbul

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.