2017 Yılı 3D Yazıcı Sektörü için bir kırılma noktası olacak

2017 Yılı 3D Yazıcı Sektörü için bir kırılma noktası olacak

 

3D Yazıcı sektörü, Dünya çapında 1984 yılından 2000 li yıllara kadar Endüstriyel tarafta hızla ilerleyen bir sektördü. 2004-2009 yıllarında 3D Yazıcı teknolojisini koruan patentlerin hızla 20 yıllık sürelerini tamamlaması ile patent süreci kırıldı ve temelde çok basit görünen 3 Eksende hareket eden makinalar internet ortamında açık kaynak kod (Open Source) kültürü ile geliştirilmeye başlandı. Herkes kendi iyi bildiği yerden destekçi oldu, yazılım, mekanik, elektronik hatta malzeme gibi bir çok disiplini içinde barındıran bu teknoloji açık kaynak kod kültürü ile hızlı bir şekilde evlerde yapılabilecek bir şekilde kolaylaştı. 2009 yılında da Makerbot markasının oluşmasıyla 3D Yazıcıların son kulllanıcı ile buluşması mümkün oldu, peşindende evlere girilmesi konuşulur oldu. Bu süreci etkileyen konuşmayı ise Amerika Başkanı Barack Obama’nın 2011 yılında bu teknolojiye “3. Endüstriyel Devrim “ demesi ile oldu ve tüm dikkatleri bu teknolojiye çekti. Bunu takip eden yıllarda ise sektörün daha çok bilinirliği arttı, teknoloji olarak ise yeni çalışmalar araştırmalar yapıldı.

2017 yılı ise bu araştırmaların ve çalışmaların sonuçlarının piyasaya çıkacağı ve yeni oyuncuların sektöre gireceği bir sene olacak. Bunun örneklerini ise son zamanlarda ki gelişmelerde görebiliyoruz.

-Dev teknoloji firması HP, 2016 yılı sonunda 3D Yazıcı sektörüne gireceğini, geliştirdiği yazıcıyı tanıtarak yaptı.En büyük iddası ise yeni Multi Jet Fusion Teknolojisi ile mevcut 3D Yazıcılardan daha hızlı üretim yapabilmek ve daha mukavemetli ürün çıktısı alabilecek.

-University of Sheffield ‘ın Profesörü Neil Hopkinson’un geliştirdiği High Speed Sintering(HSS) teknolojisi ile endüstriyel tarafta ciddi bir ilerleme olacak. Bu teknolojinin farkı ise lazer sinterlemeyi aynı anda aynı katman üzerinde ki her noktada uygulayabiliyor. Sonrasında ise ink teknolojisi ile carbon mürekkep püskürterek sağlamlık katıyor. Bu sayede bir katmanın tamamını 20 saniyeden kısa bir sürede baskısını yapabiliyor.

Carbon3D, geliştirdiği yeni Cuntinuous Liquid Interface Production (CLIP) Teknolojisi ile fotosentetik resini oksijen ile kürleştirerek mevcut üretim teknolojilerinden 25 ile 100 kat daha hızlı üretim yapabilmekte.

 

Tüm bu görünen gelişmelerin yanında, 3D Systems, Stratasys, voxeljet, ExOne gibi sektörün büyük firmalarının stratejik olarak henüz duyurmadıkları yeni teknolojileride yer almaktadır. Bunların hepsinin 2017 yılı itibari ile gün ışığına çıkması ve teknolojiye hız katması beklenmektedir.

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.