30 Dolara 3D Tarayıcı

30 Dolara 3D Tarayıcı

3D Yazıcı ve Tarayıcı sektörünün son kullanıcı tarafındaki fiyatlar her geçen gün düşüyor. Açık kaynak kültürünün etkisiyle de makerlar bu teknolojileri oldukça ucuza mal edebiliyorlar. Son olarak ise Belçika’lı Graty açık kaynak kodlu 3D Tarayıcıyı 30 doların altında üretti.

3D Yazıcı sektörünün en büyük problemlerinden biri bilgisayar ortamında 3 boyutlu modeli çizemiyor olmanız. Thingiverse, myninifactory gibi websiteleri her ne kadar ücretsiz modeler paylaşsa da bazen her istediğinizi bulamayabiliyorsunuz. Eğer bir de 3D Yazıcıdan üretmek istediğin obje mevut bir ürünün aynısı ise ortaya çıkan en efektif çözüm ise bir 3D Tarayıcı kullanmak. Tamda bu nokta da Graty, 30 Doların altına bir 3D Yazıcı üreterek tüm dünyada kendinden söz ettirmeyi başardı.

 

30 Dolara 3D Tarayıcı 1

 

3D Yazıcı fiyatları özelikle son 3-4 yıldır düşüş içerisinde. 3D Tarayıcı sektörü ise 3D Yazıcıları birkaç yıl geriden takip etmekte olup fiyatlar düşüşte. Artık 1000 Doların altında 3D Tarayıcı bulmak mümkün. Graty gibi bununla yetinmeyenlerde var fakat.

Graty Sardauscan adını verdiği 3D Tarayıcısında 13 farklı parçada 3D Yazıcıdan üretti. Thingiverse’de tüm dosyaları paylaşan Graty, ayrıca kullandığı mekanik ve elektronik parçalarında listesini paylaşıyor.

 

30 Dolara 3D Tarayıcı 2

 

Kullanılan lazer sayısına göre 26 – 35 Dolar arasına malolan Sardauscan Arduino kullanıyor. Kendi 3D Tarayıcısını üretmek ve bunu en ucuza yapmak isteyen kişiler için en iyi çözüm olan açık kaynak kodlu 3D Tarayıcı ‘ya ait bir forum da şimdiden oldukça aktif.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.