3D Baskı İçin Arama Motorları

İnternette bir site ararken veya bir bilgiye ulaşmak istediğimizde hemen arama motorlarına koşuyoruz. Hatta hepimizin ana sayfalarında onlar var. Arama motorları olmadan internet kullanımı veya bilgiye ulaşım gerçekten zor olurdu. 3D baskı için arama motorları ile aradığınız 3D Yazıcı ile baskısı alınabilir modelleri bulabilirsiniz.

3D yazıcı da kullanıyorsanız internete bol bol işiniz düşüyor demektir.Çünkü aradağınız şekilde print edilebilir model bulmak gerçekten bir iş. Bunlar için kullandığımız belli başlı siteler var tabiki; GrabCAD, Thingiverse , MyMiniFactory, gibi. Ancak aradağınız 3 boyutlu model internetin başka bir köşesinde bir yerlerde bulunmayı bekliyor olabilir.

Online olarak 3 boyutlu model içeriğini aramak için geliştirilen bir kaç arama motoru var. Bu soruna çözüm bulmaya çalışıyorlar. Belki bu işin hala başındayız ancak bakmanızı tavsiye ederiz aradığınız modele kavuşmanızda yardımcı olabilirler. 

Dimensionext

3D baskı için arama motorları Dimensionext

 

 

 

 

 

Dimensionext internet sitesi basit bir 3D baskı arama motoru opsiyonu sunuyor. Site sahibi gelişmekte olan bir süreç olduğunu söylüyor. Standart arama motoru parametrelerini kullanarak çalışıyor. Bir kaç aram yaptığımızda sonuçların çoğunun thingiverse’ten ve başka bir arama motoru olan yeggi’den bazen de 3dVia’dan çıktığını gördük.

 

Yeggi

3D baskı için arama motorları yeggi

 

 

 

 

Yeggi daha sonra açılmasına rağmen ciddi ilerleme kaydetmiş bir arama motoru. Anasayfadayken son yüklenen modelleri ve popüler 3 boyutlu modellleri görebilmeniz sitede sizi yönlendiriyor ve daha fazla vakit geçirmenizi sağlıyor. Site kelime bazlı arama yapıyor.

 

DEFCAD

3D baskı için arama motorları defcad

 

 

 

 

 

DEFCAD de gelecek vaat eden aram motorlarından biri. Farkı açık kaynaklı olması. Ayrıca modellerin altına yorum yapabiliyor, paylaşabiliyorsunuz. Hangi modelin en çok indirildiğini hangisinin en çok bakıldığını görebiliyor ayrıca kategorilere göre arama yapabiliyorsunuz. 3 boyutlu modelinizi ararken başvurabileceğiniz bir kaynak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.