3D Baskı Sorunlarını Giderme Kitapçığı – 5 – Objenin Tepesinde Deliklikler Ve Açıklıklar Oluşması

Holes-Or-Gaps-In-Top-LayersObjenin Tepesinde Deliklikler Ve Açıklıklar Oluşması

Çoğu yazıcılar plastikten tasarruf yapmak için iç kısmını delikli kabuk kısmını ise tam kapanacak şekilde üretir. Örnek verirsek iç doluluk oranı %20 olan bir objenin kabuk kısmından sonraki yerde %20 dolulukla doldurur sonra üst kısma gelince kabuk yapılıp kapatılır. Kabuğun katman sayısını 5 vermiş isek kabuk kısmına gelindiğinde 5 katman tam dolu olacak şekildeakıtma işlemi yapılır. Bu işlem yine istediğimiz objeyi katı bir şekilde almak için yapılır. ama daha öncede belittiğimiz gibi içinin hepsi kabuklar gibi tam dolu değildir.Belirtilen değerde doluluk sağlanır diğer kalan kısımlarda hava kalır. Maddeden ve zamandan tasarruf etmek için yaptığımız bu hareket daha sağlam bir obje istendiğinde terk edilip %100 doluluk verilirse tam dolu daha sağlam bir madde elde ederiz

 

Üst kısmın tamamen kapanmaması sorununa değincek olursak. 3 ana sebepten biri olabilir diyebiliriz.

  1. Yeteri kadar kabuk katmanı sayısı verilmemiş
  2. İç doluluk yüzdesi çok az
  3. Yazıcı kafasından az plastik çıkmakta

Yeteri Kadar Kabuk Katman Sayısı Verilmemiş

Objenin en az 0,5 mm kabuk kalınlığının olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Eğer 200 mikronluk üretim yapıyorsanız en az 3 kat katman vermenizi 100 mikronluk üretim yapıyorsanız en az 5 kat katman vermenizi tavsiye ederim.

İç Doluluk Yüzdesi Çok Az

Eğer iç doluluğu çok az yaparsak kabuk kısmını sürerken çökmeler yaşanacaktır ve bu da objenin tepesinde açıklıklar meydana getirecektir. Böyle bir durumda iç doluluğu arttırmak gerekir. İç doluluk yaygın olarak en düşük %20 verilerek üretim yapılır. Daha aşağı inmek isterseniz %10 da yapabilirsiniz ama bunu tepesi geniş objelerde değil tepesi küçük objelerde yapmanızı tavsiye ederim.

Yazıcı Kafasından Az Plastik Çıkartmakta

Yukarıda bahsettiğim iki durumu gözden geçirdiniz ve hala objenizin üstü kapanmıyorsa yazıcınızın kafası yeteri kadar plastik akıtamamakta demektir. Bunun için daha önce yazdığım “3D Baskı Sorunlarını Giderme Kitapçığı – 3 – Yeteri Kadar Plastik Akıtamaması” yazısına bakmanız gerekmekte.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.