3D Baskı Sorunlarını Giderme Kitapçığı – 8 – Eksen veya Katman Kayması

Layer-ShiftingÇoğu 3D yazıcı açık döngülü control mekanizması kullanır. Bu şu demektirki makina nuzzle’ın bulunması gereken nokta ile aslında bulunudupu noktayı karşılaştıramaz. Geri bildirim mekanizması yok demektir. Yazıcı nuzzle’ı belirli bir noktaya götürebilmek için hareket eder ve oraya varacağını ümit eder. Çoğu durumda gayet güzel çalışır. Güzel çalışmasını step motorların kafayı gayet güzel ittirmesi ve üzerinde aşırı yük olmamasından dolayıdır. Lakin herhangi birşeyin yanlış gitmesi halinde yazıcı bunu edemez. Örneğin üretim esasında yazıcıya çarpmanız yazıcının kafasında oynama meydana gelirse yazıcının geri bildirim mekanizması olmadığından bu değişim fark edilemez. Sonra sanki hiçbir değişiklik olmamış gibi işleme devam eder. Eğer üretiminizde eksen veya katman kayması görürseniz bu genellikle alt tarafta bahsedeceğimiz sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ne yazıkki böyle bir durum gerçekleştiginde yazıcının bunu fark edip düzeltmesi gibi bir seçenek yok. Bu yüzden üretimi tekrar başlatmak gerekiyor.

  1. Yazıcı Kafasının Çok Hızlı İlerlemesi

  2. Mekanik ve Elektriksel Sorunlar

 

  • Yazıcı Kafasının Çok Hızlı İlerlemesi

Eğer çok hızlı bir üretim gerçekleştiriseniz kullandığınız motorlar bu hızı devam ettirmeye dayanamayabilir. Motorlarda çok yükleme olduğunda zaten “klick” sesleri gelmeye başlar. Böyle olduğunda yazıcının kafası daha önce üreilmiş kısmın üzerine dökememeye başlar. Yazıcınızı çok hızlı çalıştırdığınızı düşünüyorsanız %50 azaltmayı deneyebilirsiniz. Hızı yarıya indirdiğinizde sorun hala devam ediyor ve kendinizi ileri düzey ayarlarda rahat hissediyorsanız motorların ivmelenmesinide azaltmayı deneyebilirsiniz.

  • Mekanik ve Elektriksel Sorunlar

Eğer eksen kayması sorunu devam ederse. Sorun makinanın mekaniğinde veya elektriğindedir. Birçok yazıcı yazıcının kafasını oynatmak için kayış kullanır. Bu kayışlar zamanla gevşemiş olabilir. Kayışı gerdirip tekrar üretim almayı deneyebilirsiniz. Kayış gerginliği ise motorun dönmesini engelleyecek boyutta olmamalı eksen kayması yaşatacak kadarda gevşek olmamalı. İkisi arasında uygun bir gerginlikte bulunmalı.

Başka mekanik sorun ise motor mili ile kasnağı birbirine tutturan setskur’un gevşemiş olması. Böyle bir durumda motorun mili döner ama kasnak dönmez. Bunun akabininde dönme hareketi kasnağa aktarılmadığı için kasnakda hareket etmez. Bunu düzeltmek için setskur’u sıkmak gerekir.

Ayrıca birçok elektriksel sorunda eksen kaymasına sebep olabilir. Örneğin Motorlara yeterince akım gitmemesi motorların adım kaçırmasına sebep olur ve eksen kayması yaşatır. Başka elektriksel sorun ise motor sürücünün çok ısınmasıdır. Çok ısınan motor sürücü soğuyana kadar çalışmaz ve adım kaçırmasına sebep olur. Bunu önlemek için kartların olduğu bölğeye fan koymak gerekir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.