3D Tasarım ve Baskı Programları

3D yazıcı kullanıyorsanız ya da 3D tasarım yapmak istiyorsanız sizin için 3d tasarım ve baskı programlarını listeledik.
3D yazıcı almayı düşünen ama tasarım bilmeyenler için bedava ve kolayca öğrenilebilen yazılımlar .Stl formatında çıktı sağladığı için 3D yazıcıların programlarıylada uyumlu çalışıyor. Ayrıca bilgisayarınıza indirmeden direk tarayıcı üzerinden kullanabileceğiniz uygulamalarda mevcut.

Google Sketch Up

Google’ın tasarım programı Skecth Up, ücretsiz ve çok kolay. Sürükle bırak özellikleriyle çizmek istediğiniz modeli kolayca çizebilirsiniz. Genellikle mimari projelerde kullanılan SketchUp, Google Earth uygulamasıylada uyumlu çalışıyor çizdiğiniz modelleri haritada görütüleyebiliyorsunuz.


SketchUp
 

TinkerCad

Küçük çocuklarınızın bile kullanabileceği bir uygulama Tinkercad. Sadece 3 tane araçla birçok obje tasarlayabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirmeden tarayıcı üzerinden çalışıyor.


Tinkercad

Autodesk 123D Design:

Tinkercad’e benzer bir kullanıma sahip 123D Design uygulamasının hem Mac hem de PC için sürümleri mevcut. Ayrıca Ipad’inize de indirebilir tasarımları orada da kolayca yapabilirsiniz.


123D Design

OpebSCAD

OpenSCAD programı 3D CAD objeleri oluşturmak için bir platform ve Linux, Mac ve Windows cihazlara uyumludur. Artistik objelerden çok mekanik parçalarında daha başarılı bir program.


OpenScad

3DTin

3DTin kullanış olarak Tinkercad ve Autodesk 123D Design gibi çalışan bir uygulama ve Tinkercad gibi tarayıcı üzerinden çalışıyor.

3DTin

NetFabb

3D .stl dosyalarınızı kesip bölebileceğiniz, düzenleyebilceğiniz ve modellerde oluşan sorunları onarabileceğiniz bir uygulama Netfabb. Paralı versiyonuda mevcut ama bedava sürümüde işinize baya yarıyor.

NetFabb

3D Baskı Programları

 

RepetierHost

Çoğunlukla RepRap 3D yazıcıların kullandığı bir program Repetier 3D baskınızı başlatmadan önce birçok ayarı yapabilmenizi sağlıyor. Ancak kullanımı biraz alışmak gerekebilir.


RepetierHost
 

Cura

Ultimaker yazıcılar için geliştirilmiş bir program olan Cura, açık kaynak kodlu olması sayesinde birçok RepRap yazıcı ile de kullanılabilmekte. Kullanımı gayet basit olan Cura ile 3D modellerinizi kolayca baskıya hazırlayabilirsiniz.

Cura
 

MeshMixer

3D modellerinizi boyutlandırabileceğiniz, üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz bi platform MeshMixer. Makerbot lar ile uyumlu bir şekilde çalışan uygulama ile baskılarını Makerbot yazıcınıza direk atabiliyorsunuz. Diğer yazıcılar içinse destek yapısını bu program ile oluşturabilirsiniz. Detaylı objelerde MeshMixer ile support atmanız daha faydalı olabilir.


MeshMixer

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.