3D Yazıcı ile Açık Kaynaklı İnsansı Robot Kickstarter'da

İnsansı robotlar denince genellikle ilk akla gelen yıkıcı ve gelecekte insanlığı ele geçireceğinden şüphelenilen robotlar oluyor. Ancak Japon bir şirket yeniden bir robot tasarlayarak oldukça sevimli ve işlevsel ‘PLEN2’ adını verdikleri insansı robotu tanıttı. Bu insansı robotu 3D yazıcıdan çıkan parçalarla kişiselleştirip daha fazla insancıllaştırabilirsiniz.
PLEN2 insansı 3D yazici kisisel robot

İlk çıkışını 2007’de PLEN ile yapan firma, yeni ürünü ile daha yüksek performans daha fazla hareket kabiliyeti ve daha fazla programlanabilir fonksiyon sunuyor. Boyut olarak daha küçük olan PLEN2 emsallerinden de daha ucuz bir maliyete sahip. PLEN2 ileriye ve geriye yürüyebiliyor, küçük objeleri kaldırabiliyor, dans edebiyor ve tekme atabiliyor. İnsan hareketlerini taklit edebilen PLEN2 çocuklardan araştırmacılara herkes tarafından eğlence amaçlı, eğitim amaçlı ve hatta tıbbi amaçlı kullanılabilir. İnsansı robot tam montaj halindeyken 20 cm boyunda, 600gr ağırlığında. Ayrıca 18 serbestlik derecesine sahip.

 

PLEN2’nin yapabilecekleri onu kullanan geliştiriciler tarafından geliştirilecek yazılımlarda gizli. Robot açık kaynaklı yazılıma ve 3D yazıcı ile özelleştirilebilir parçalara sahip. Arduino ve ROS uyumlu robot, teknik bilgilsi ne olursa olsun monte edilebilir servo motorlar ve aksesuarlardan oluşuyor. 3D yazıcı sahipleri için PLEN2’nin parça dataları ücretsiz sunulacak.

Kullanım olarak PLEN2 bilgisayardan, tablet ya da telefondan kontrol edilebiliyor. Hatta bir eklenti ile beyin dalgalarınız ile robotu kontrol etmek mümkün.

3d-printed-open-source-humanoid-robot-plen2-launches-on-kickstarter-53d-printed-open-source-humanoid-robot-plen2-launches-on-kickstarter-4

PLEN2’nin yöneticileri Kickstarter’dan $40.000 ‘lık bir kampanya başlatarak piyasaya duyurdu ve kısa sürede başarıya ulaştılar. Şuanda fiyatı destekçileri için $699 ancak kampanya bittikten sonraki satış fiyatı $899 olacak. Projeyi inceleyip katkıda bulunmak için Kickstarter sayfasını inceleyebilirsiniz ve 2015 yılı sonlarına doğru bu robota sahip olabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.