MIT Mezunlarından Makerbot 3D Yazıcı ile Bebek Görüntüleme Cihazı

3D Yazıcı kullanım alanına bir yenisi de MIT mezunları tarafından eklendi. Makerbot 3D Yazıcı ile bebek görüntüleme cihazı geliştirilen ekip üründe bebeklere ait birçok değişken ölçülüyor.  Mimo Baby Monitor adını verilen ürünün hayata geçmesinde yararlanılan hızlı prototipleme (rapid prototyping) sürecine dair birçok konuda 8 Mayıs’ta Boston Makerbot Mağazasında gerçekleştirilecek olan workshop’da anlatılacak.

3D Yazıcı ile Bebek Görüntüleme Cihazı

 

Mimo, Kinomo adı verilen organik pamukdan üretilmiş bir zıbında içeriyor. Üzerinde tene değmeyen sensörler içeren zıbın, yıkanabilir olmasıyla da dikkat çekiyor. Sensörler aracılığıyla bebeğin solunumu, vücut sıcaklığı, pozisyonu ve aktivite durumu gibi birçok değişken gözlemleniyor. Ölçülen bu değerlerin hepsi daha sonra Bluetooth ile ailelerin bebeğin durumunu görüntüleyebileceği bir akıllı telefon uygulamasına gönderiliyor.

Ekibe göre bu ürünün hayata geçmesinde en etkili olan taraf ise 3D yazıcı kullanılarak üretilmiş olması.Böylece üretim maliyetini yarım milyon dolar düşürdükleri gibi üretim sürecini de 1 yıl gibi kısa bir süre de gerçekleştirdiklerini belirtiyor kurucu ortak.

Takım üyelerine göre artık insanların fikirlerini hayata geçirmeleri için büyük miktarda paralara ihtiyacı yok. Masaüstü herhangi bir 3D Yazıcı sayesinde hızlıca prototipleyerek fikrinizi hemen hayata  geçirip deneyebilirsiniz.

Mimo’nun kurucu ortaklarından Dulcie Madden’a göre ürünü hayata geçirebilmelerindeki en büyük artı ucuz olan prototipleme yöntemini kullanmış olmaları ve böylece ürünün kullanıcı feedbacklerini değerlendirerek defalarca hızlıca iterasyon yapabilmiş olmaları. Madden, Makerbot’un ürünü geliştirme sürecini tamamen değiştirdiğini, deneme ve yanılma ve kullanıcı yorumlarıyla ve önerileriyle Mimo’nun son halini aldığını belirtiyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.