Ketçap'ın ilk Dökülüşünü 3D Yazıcı ile Çözdüler

Lisede bu tür deneyler titrasyon deneyinden daha büyüleyici. Tyler Richards ve Jonathan Thompson bitirme projeleri için düşündükleri bilimsel yöntemi ketçap’a uyguladılar. Ele aldıkları problem ketçap’ın ilk sıkımındaki gelen su ve fışkırma olayıydı ve bu problemi 3D Yazıcı ile çözdüler. Projeyi geliştirmek haftalar aldı sonunda pisagora ait kupa dizaynında karar kılındı. İşte bu evrede 3D yazıcı devreye girdi ve başarıyla hipotezi kanıtladı.

3D Yazıcı ile çözdüler

Su sıçraması ketçap’ın içindeki malzemelerden kaynaklanıyor. Su ketçap, şeker ve birkaç eylenceli kimyasallardan oluşuyor. Bileşenlerin akışkanlık ve yogunluğuna göre su uzun süre beklemeden sonra ayrılır. Sonrasında ilk sıkmada bırazcık olarak sıçrar. Richard ve Thompson mantara benzeyen tasarımlarına “shroom” ismini vermişler. İsmine nazaran takdire şayan bir şekilde çalışıyor. Bu zekice olan detayı Rİchard ve Thomson evlerindeki bilgisayarda geliştirmişler ve modeli 3D yazıcıdan bastırmışlar. Bu yeni materyal sanki kapağın ek parçası gibi çalışıyor. Yeni parçanın dizaynı çok basit ve çok hünerli.

3D yazıcının çok hızlı sonuç vermesinden ötürü deneyin daha hızlı geliştirilmesine olanak sağladı. Missouriden iki ögrencinin ürettiği bu malzeme ulusal reklam kampanyasının bir parçası olabilir eğer RandD ketçap şirketi geliştirirse. Basit olabilir ama tamamlanmış. Umarım 3D yazıcının avantajını kullanmamızın bir mahzuru yoktur.

KAYNAK:  3dprintingindustry.com

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.