3D Yazıcı ile RC Tekne Yapımı

29

Maker olunmaz maker doğulur! Çünkü üretmek, denemek ve merak insanın ilk doğduğu günden beri beraberinde getirdiği en temel özelliklerdir. Bize sunulan hazır ürünler ve bilgiler ile insanların merakı yıldan yıla azalmakta ve üretici yerine tüketici konumuna geçmekte. Eğer kendi özünüzü koruyabilirseniz yani üreten ve merak eden yanınızı bir ömür sizinle saklarsanız o sizi zaten maker yapacaktır. Bende yine kendime zaman ayırdığım bir zaman başladığım projeyi uzun bir sürede de olsa tamamlamış bulunuyorum.  Uzaktan kumandalı teknenin hiç ortada bir şey yokken nasıl üretildiğini anlatan yazı hazırladım. Öncelikle aşağıda ki videoları izlemenizi isteyeceğim eğer severseniz sizde yapabilesiniz ya da bu projeden  ilham alıp başka projeler üretebilesiniz diye en detayına kadar sizlerle paylaşmak istedim.

Tekne üzeri GoPro Çekimi :

Uzaktan seyir:

Bir Maker’ın dramı :

 

Malzemelerrc tekne malzemeleri

Motorlar

EDF Motor

EDF (Electric Ducted Fan) olarak adlandırdığımız motor yaklaşık 1 kg.m/s itme kuvveti ile çok güçlü bir motordu. Fırçasız motor olduğu için kontrolü ESC (Electronic Speed Controller) ile sağlanmaktadır. İyi bir kuvveti bu motor ile sağlayabilirsiniz, tek dez avantajı yurtdışından geliyor olması, üzerine biraz çalışılır ise 3D Yazıcı kullanılarak, dış kasası hazırlanabilir ve içerisine de normal bir fırçasız motor yerleştirilebilir.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8835__EDF68_with_2836kv_Motor_Heat_sink_Assembled.html

EDF Motor

 

 

Servo Motor

Dümene yol vermesi için kullandığımız servo motor hassas, güçlü olmalı ve aynı zamanda fazla yer kaplamamalı. Bu sebepten dolayı Robotistan’dan metal dişli mikto servo motoru tercih ettim.

http://www.robotistan.com/powerhd-aluminyum-dislili-mikro-dijital-servo-motor-hd-dsm44

servo motor

 

Elektronik

ESC ( Electronic Speed Controller)

EDF Motor kısmında bahsetmiştim, motorun kontrolünü sağlamak için bir kontrol devresi gerekiyor. Bu kontrol kartı sayesinde RF vericimizden ilettiğimiz komutlar alıcı ile ESC’ye aktarılıyor ve doğru frekans ile motora iletiliyor. Bu ürünüde yine Robotistan’dan tedarik edebiliriz, ama alırken en az 40A olmasına dikkat edin.

http://www.robotistan.com/40a-esc-fircasiz-motor-surucu-modulu

esc

                RF Alıcı&Verici

Kontrolü ise Radyo frekanslı bir alıcı verici ile sağlayacağız. Bunun için fiyat olarak uygun ama mesafe olarak çok uzaklaşmanıza izin vermeyen bu ürünü HobbyKing’ten alabilirsiniz.  Alternatiflerine de bütçenize göre hobi ürünleri satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16239__HobbyKing_HK6S_2_4Ghz_FHSS_6Ch_Tx_Rx_Mode_2_.html

kumanda

Batarya

Herşey hazır fakat enerji en önemli eksiklik. Bataryamızı ise 14.8 V 25C 4S pil kullandım. Bu ürüne de Türk Hava Kurumu’nun model uçak için kurduğu siteden ulaşabilirsiniz.

https://thkmodelucak.com/store/product/4s25c3800gens

pillipo

Bağlantı Elemanları

 

2

Tasarım

            Teknenin gövdesi

Teknenin tasarımını tamamladıktan sonra bir çok 3D Yazıcıda üretilebilmesi için 20x20x20 cm küp içerisine sığacak şekilde kesip.  3 parçaya ayrılan teknenin sadece burun kısmı destekli üretiliyor, diğer parçaların üretiminde destek malzemesi kullanılmayacak şekilde tasarlandı.

4 5 6

 

 

 

            Motor Tutucu

Servo motoru arka gövdeye sabitlemek için bu aparatı ürettik. Bu parçaya aynı zamanda dümenin silindir gövdeside geçiyor. Teknenin ilerlemesi ve yön değiştirmesi için çok önemli bir parça.

3d yazici ile servo motor tutucu

            Dümen Sistemi

Servo motor ile dümen sistemi arasında ki hareketliliği sağlayacak bu parça yine 3D Yazıcı ile tek parçada üretildi ve aynı zamanda hareket kabiliyetine sahip bir parça.

8 25

 

Üretim

            3D Yazıcı ile üretim

Tüm gövde ve diğer parçaların üretim süresi yaklaşık aralıksız 3-4 gün sürüyor. Üretim yapılırken bende aynı zamanda GoPro ile hızlandırılmış videolarını çektim, bu videolara da aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

Gövde Parça1: https://youtu.be/t74RrfVbsFk

Gövde Parça2: https://youtu.be/-jKlp81wISc

Gövde Parça1: https://youtu.be/xp-UI5toBHs

 

zaxe x1 ile en uzun baski

 

            Yüzey İşlem Uygulaması

Yapıştırma

Parçaların birbirine yapışma işlemini çift taraflı hızlı yapıştırıcı kullanarak yapıyoruz. Bu birleştirmeyi yaparken parçaları birbirine hizalamaya dikkat edin yoksa geri dönüşü zor bir yola girebilirsiniz.

3d yazici ile uretilen rc tekne

Zımpara

Yapıştırma işlemi bittikten sonra yüzeyde ki pürüzlülüğün giderilmesi ve yapıştırılan yerlerin belli olmaması için 80’lik ve 120’lik Sünger zımpara ile yüzeyi uzunca bir süre zımparalamak gerekiyor.

3d yazici ile uretilen urune zimpara

Astar

Zımpara bittikten sonra sıra Astar atmaya geliyor.  Astar boya spreyi ile 2-3 kat astar atmamız gerekiyor.

astar boya nasil yapilir

Boya

3d baski nasil boyanir

Astarın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra boya denemeleri yaptım ve kırmızı boyaya karar verdim.

3d yazicidan cikan urunlerin boyanmasi

Maskeleme

Maskeleme bandı kullanarak boyanmış ve boyası kurumuş yüzeye maskeleme yaptım. Bu şekilde teknenin ön tarafını da rahat bir şekilde boyayabildim.

maskeleme nasil yapilir

 

Montaj

Motor Bağlantısı

EDF Motor yuvasına motoru yerleştirip, sonrasında somunları onlar için ayrılmış yuvalara yerleştiriyoruz. Daha sonra metrik 3 vidalarımız ile motoru yerine sabitliyoruz.

15

Batarya Bağlantısı

 

ESC ile LiPo Bataryanın bağlantılarının uyuşmadığı durumlarda kendi bağlantı elemanınızı alıp makaron ve lehim kullanarak yeniden tasarlayabilirsiniz. Bu işlemi uygularken bataryaya ait olan siyah ve kırmızı kabloların birbirine değmemesi gerekmektedir. Aksi taktirde LiPo batarya şişebilir, patlayabilir ve yenisini tedarik etmeniz gerekebilir.

13

Dümen Sistemi Bağlantısı

Son olarak dümenin hareketini sağlayabilmesi için servo motora bağlanması gerekiyor. Bu bağlantıyı da yapmak için görselde olduğu gibi 3d yazıcıdan ürettiğimiz parçaları birleştiriyoruz.

910

Test

Ağırlık Testi

Ağırlık testindende başarıyla geçen tekemizi şimdi yüzme testine sokacağız.

12

Yüzme Testi

Ön Tarafına GoPro’yu yerleştirmemize rağmen Bozcaada’nın sahil sularında manuel olarak yaptığımız testide başarı ile geçen teknemiz artık uzaktan kontrollü olarak kullanıma hazır.

26 27

BAŞARILI!

                                                                                                                                                             İlker VARDARLI

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.