3D Yazıcı ile Üretilen Motor

3D Modelleme öğrenmenin en verimli yollarından biride tersine mühendislik yaparak tasarlamak istediğiniz objeye benzer bir modeli sökerek onun tüm parçalarını incelemek ve daha sonra tekrar bunları bir araya getirmektir. Böylece tüm parçanın işlevini çok daha iyi anlamış oluruz.

Solidworks kullanarak tasarladığı motoru %35 scale ederek Prusa i3 RepRap 3D Yazıcıdan üretti. 80 farklı parçadan oluşan motor üretmek için yaklaşık 1 kilogram PLA hammadde kullandı. Eric’e göre üretimi hiçte kolay olmayan bu proje için toplamda 34 saat harcandı. Bunun 20 saati ise sadece ana blok için.

 

3D Yazıcı ile Üretilen Motor

 

Eric motorun parçalarını birleştirmek için mıknatıslar kullandı. Böylece model kolayca sökülüp takılabilir oldu. Özellikle eğitim ve eğlence amaçlı kullanılmaya oldukça müsait.

Eric ayrıca projeyi üretmek isteyen kişiler için daha da küçük olacak şekilde ölçeklendirmelerini öneriyor. Böylece üretimi daha kolay olacağını söylüyor. Ama dikkat etmeleri gereken nokta ise birbirine geçen parçaları iki kez kontrol etmeleri. Eric ayrıca 3D Baskı parçalar dışında gerekecek diğer makina elemanlarını da listeliyor thingiverse deki sayfasında. Eric projeyi aynı zamanda güncellemeye de devam ediyor. Daha şimdiden iki güncelleme ekledi. Ve bu güncellemelerin daha da devam edeceğini söylüyor.

Sizde 3D Yazıcı ile üretilmiş bir motor yapmak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.