3D Hubs Nisan 3D Yazıcı Raporunu Yayınladı

Dünyanın en büyük 3D Yazıcı ağı 3D Hubs nisan ayına dair 3D Yazıcı raporunu yayınladı. 4000’den fazla 3D Yazıcı’dan alınan veri ve binlerce 3D yazıcı iş fırsatları baz alınarak hazırlanan rapor, çeşitli sektörlere ait siparişleri ve ortalama değerleri hakkında bilgi veriyor.

 

3D Yazıcı raporunu

Ölçekli maket ortalama $61,3 değeriyle listede birinci sırada. Rapora göre bu ürünlerin fiyatının yüksek olmasının nedeni ise, ölçekli maket ürünlerin genelde büyük hacimler ve detaylı olması olarak belirtilmekte. İkinci sırada ise sanat/moda projeleri yer almakta. Bu projeler ise çok yüksek çözünürlük ve büyüklüklerden, orta dereceli büyüklük ve çözünürlüklerde değişmekte.

Yazıcı Model Dağılımında ise birinci Replicator 2’yi Avrupa kökenli Ultimaker 1 izlemekte. 26 3D Yazıcı markasının yer aldığı listede ve Dell’e 5000 adet yazıcı satan Polonya menşeili Zortrax M200’de yer almakta. Makerbot, Kuzey Amerika, Asya Pasifik ve Güney Amerika gibi 3 büyük pazarda en çok kullanılan 3D Yazıcı olarak öne çıkmakta.Avrupa’da ise en popüler 3D yazıcı Ultimaker’ın dünya genelinde Pazar payı %19.76. ABS ve PLA plastikleri marketi %70’lik kullanım oranıyla domine etmiş durumda.

 

3d-hub-trend-report-april-3

 

En popüler renkler ise siyah ve beyaz olarak raporda listelenmiş. En göze çarpan artış ise %0,8’den %2 ye ilerleyen Glow-in-the-Dark (fosforlu) renginde.

 

3d-hub-trend-report-april-4

 

3D Hubs’da aylık %40’lık artışla 3D Yazıcı sayısını 4000’den fazlaya çekmiştir. Nisan ayına ait detaylı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

3dhubs-trend-report-april2014-map

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.