3D Yazıcı Satın Alma Rehberi

3D Yazıcı Satın Alma Rehberi

3D Yazıcılar prototip makinalarından çok daha fazlasını. Ürün tasarlamada, başlangıç konseptinden son ürüne kadar tüm aşamalarda kullanabileceğiniz bir teknoloji. Günümüzün rekabetçi ortamında ise doğru 3D Yazıcıyı seçmek en önemli noktalardan bir tanesi. Bu noktada ise hangi 3D Yazıcı satın alma rehberi doğru yazıcıyı  bulma konusunda işinize yarayacaktır.

Bundan birkaç yıl önce sadece profesyonel tasarımcıların evinde bulunan 3D Yazıcılar, gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor ve kullanıcı profilleri de çeşitleniyor. Bu noktada ise hangi 3D Yazıcı bana daha uygundur sorusu akılları geliyor.

 Hangi 3D Yazıcı Teknolojisi Sizin İçin Daha Uygun

Kullanacağınız iş alanına en uygun 3D Yazıcıyı seçmek ise göz korkutucu gelebilir. Çünkü her geçen gün 3D Yazıcı marka ve modelleri giderek artmakta. 3D Yazıcılar da kendi arasında kullandığı hammadde açısından farklılık göstermekte. Her hammaddenin de yapısal özellik, yüzey, çevre direnci, görünümü, hassasiyeti, kullanım ömrü ve termal özellikleri gibi çeşitli belirleyici özellikleri farklı olduğu için seçim yapmak daha da zorlaşıyor

Yapacağınız işleme göre bir 3D Yazıcı teknolojisi seçmek ise karar verme aşamsında öncelikli belirlemeniz gereken kriter. Bu yazımızda size farklı 3D Basım uygulamalarında kullanılan 3D Yazıcıları ve kilit özellikleri anlatacağız.

 

1- Konsept Model

Tasarım ve mühendislik aktivitelerinin hepsinde ilk tasarım modelin başarıyla geliştirilmesinde çok büyük önem taşımaktadır. Böylece ürün geliştirme maaliyetinizi ve zamanının önemli derecede düşürebilirsiniz.

Bu tip uygulamalarda 3D Yazıcının çabuk olması, basım maliyetinin düşük olması ve gerçek gibi görünen ürün basabiliyor olması büyük önem taşımaktadır.

2- Model Doğrulama

Ürün tasarımın sürecinde, tasarımcılar ürünün fonksiyonlarının istenildiği gibi kullanılabildiğini  doğrulamak ister. İteratif bir süreç olan bu aşamadai tasarımcılar hızlı bir şekilde ürünü denemek ister. Bu gibi uygulamalarda 3D Yazıcının çözünürlüğü, kullandığı hammaddenin karakteristiği ve hassasiyeti öne çıkan özelliklerdir.

3- Ön-Üretim Uygulamaları

Geleneksel metotlarda seri üretimden bir önceki adım olan ön-üretim aşamasında önemli bir yatırım gerekmektedir. 3D Yazıcılar sayesinde ise yapılan bu harcamalar ciddi ölçüde azaltıla bilinir. 3D Yazıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise kullanılan materyalin hassasiyeti ve çözünürlüğünün iyi olmasıdır.

4- Dijital Üretim

Geleneksel yöntemler ile üretimi imkansız olan bilgisayar ortamında tasarlanmış çeşitli geometrik şekillerin üretimi 3D Yazıcılar ile mümkündür. Mücevherden diş uygulamalarına, sağlıktan otomotive geniş bir yelpazede kullanılan bu tip 3D Yazıcıların ise yüksek hassasiyette çalışıyor olması en büyük özelliklerinden bir tanesi. Ayrıca bu 3D Yazıcıların farklı alanlarda kullanılacak olan ürünlere uygun materyali de hammadde olarak kullanıyor olması gerekmektedir.

 

3D Yazıcı Performans Özellikleri

Doğru 3D Yazıcıyı seçmede, sağlıklı bir karşılaştırma yapabilmeniz için aşağıda değineceğimiz 3D Yazıcı Performans özelliklerine hakim olmanız gerekmektedir.

1-  Hız

3D Yazıcının hızı bir ürünün basımı sırasında Z-ekseni yönünde ilerleme hızı (inch ve ya mm / saat) ile belirlenir. Dikey eksende yüksek hıza sahip olan 3D Yazıcılar konsept model uygulamalarında kısa sure içerisinde daha fazla ürün basabilme özelliklerinden dolayı öne çıkmaktadır.

Diğer bir hız belirleme metodu ise spesifik bir hacim vey a şekildeki modeli 3D Yazıcının basabilmesi için gereken zamanın hesaplanmasıyla bulunur. Bu yöntem genellikle tek tip ürün baskısı alan işlerde kullanılır. Ürünün şeklinden ve hacminden bağımsız olarak dikey eksendeki hızı yüksek olan 3D Yazıcılar ise çeşitli objelerin baskısını kısa sürede gerçekleştirebilmeleri açısından tercih edilir.

2- Ürün Maliyeti

Ürün maliyeti genellikle bir santimetre küpün 3D Yazıcıda basım maliyeti ile hesaplanır. Bunun yanında bazı 3D basım hizmeti veren kurumlar ve kişiler spesifik bir ürünün son halinin hacminden yola çıkarak maliyet hesabı yaparlar. Ki bu doğru bir hesaplama yönetimi değildir. Çünkü genellikle objelerin basımı sırasında destek materyali dediğimiz, basım sırasında objeyi dengede tutan ve basım sonrası tamamen çöp olan materyal kullanılır. Bu nedenle ürün maliyeti hesaplanırken 3D Yazıcının spesifik bir modelin basımını yaparken tükettiği materyal hesaplanmalıdır.

3- Çözünürlük

3D Yazıcılarda en dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi çözünürlüktür. Çözünürlük  dots per inch(DPI), Z-katman kalınlığı, piksel boyutu, gibi çeşitli standartlarda verilmiş olabilir. Tek tip 3D Yazıcıda bu gibi standartlar göz önünde bulundurularak karşılaştırma yapılabilse de, geniş bir yelpazede yer alan tüm 3D Yazıcılarda bu standartları kullanmak pek mümkün değildir. Bunun yerine en iyi yöntem ise karşılaştırılmak istenen 3D Yazıcılardan alınan baskıların göz ile karşılaştırmasını yaparak doğru olanı belirlemektir. Bunun için dijital bir mikroskop kullanılıp basılan objelerin eğimli yüzeyleri, yüzey düzgünlükleri, keskin köşeleri gibi yerleri incelene bilinir.

4- Kesinlik

Bildiğiniz gibi 3D Yazıcılar objeleri katman katman materyali bir formdan diğerine dönüştürerek obje yaratırlar. Plastik kullanan 3D Yazıcılarda bu işlem ısı ve ya UV ışın yardımıyla yapılır. Tozlama makinalarına göre kesinliği daha düşük olan bu 3D Yazıcılarda kesinliği etkileyen diğer faktörler basılacak modelin şekli ve büyüklüğüdür. Bazı 3D Yazıcılarda objeyi baskıya hazırlarken kesinliği ayarlayabilirsiniz. 3D Yazıcı satıcıları tarafından bir kesinlik değeri belirtilmesine rağmen önemli olan nokta ise sizin 3D Yazıcıyı kullanış amacınız doğrultusunda baskısını alacağınız objeyi ve ya objeleri test edip ona göre 3D Yazıcıyı seçmektir.

5- Materyal Özellikleri

Yapılacak uygulamaya göre ihtiyaç duyulan materyal 3D Yazıcı belirlenmesi hususunda çok önemlidir. Her 3D Yazıcı teknolojisinin zayıf yanları ve güçlü yanları bulunmaktadır. Sizin 3D Yazıcı seçerken dikkat etmeniz gereken nokta ise hangi makinanın sizin için en iyi değeri sunması ve en fazla uygulama yapabilme kapasitesine olanak sağlamasıdır. Genellikle birçok farklı uygulama için kullanabileceğiniz pahalı bir 3D Yazıcı almaktansa, toplamda daha ucuz ve 2 farklı alanda baskı alabileceğiniz bir 3D Yazıcı almak daha mantıklıdır.

6- Renk

Renk bakımında 3D Yazıcıları üçe ayırmak mümkündür: bir seferde tek renk basan 3D Yazıcılar, bir seferde birkaç renkte basabilen 3D Yazıcılar ve tüm renkte basabilen 3D Yazıcılar olarak. Tüm renkleri kullanan tek 3D Yazıcı 3D Systems’in ProJet x60 makinasıdır. 6 milyondan fazla renk seçeneği sunan bu 3D Yazıcı ile gerçeğe çok yakın modeller basmak mümkündür.

 

Sonuç

3D Yazıcıların hayatımızı kolaylaştırdığı aşikar. Önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacak ve hayatımızın her alanında görmeye alışık olacağımız bu teknoloji için farklı uygulamalarda doğru 3D Yazıcı seçmek ise büyük önem arz etmekte. Böylece ürün basım maliyetinizi düşürebileceğiniz gibi, kaliteyi de arttırabilir ve 3D Yazıcıdan maksimum verimi alabilirsiniz.

 

Kaynak: www.3dsystems.com

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.