3D Yazıcı Şirketlerinin Geleceği

3D Yazıcı Şirketlerinin Geleceği

Bardak, diş fırçası hatta gıda gibi ihtiyacınız olan herhangi birşeyin hemen üretebildiğinizi hayal edin. Yavaş yavaş evlere girmeye başlayan 3D Yazıcıların bize böyle bir gelecek sunması ise bilim-kurgu denemeyecek kadar ilerleme kaydetti. Peki 3D yazıcı şirketlerinin geleceği nasıl?

Dünya genelinden pek çok yatırımcıya göre önümüzdeki 10 senede ise  sektörde büyük bir fırlama bekleniyor.

3D Yazıcı Sektöründe Hızlı Büyüme

Wohlers tarafından yayınlanan rapora göre 3D Yazıcı pazara 2012’de %28.60 büyüyerek 2.2 Milyar Dolara ulaştı.Yine rapora göre kişisel 3D yazıcılar ise  2008-2011 yılları arasında %346 büyüdü. Büyüme hızını koruması öngörülen 3D Yazıcı sektörünün 2017’de 6 Milyar Dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşması bekleniyor.

Fakat,2013’deki hızlı büyümeden sonra, 2014’ün ilk yarısında 3D Systems ve ExOne gibi 2 önde gelen şirketin hisselerinde sırasıyla %37 ve %42 düşüş olması hayal kırıklığı yarattı.

Bazı analistlere göre 3D Yazıcı sektörü hala yaşam döngüsünün başında. Buda ciddi yatırımcıları sektörde uzak tutan nedenler arasında. Aynı zamanda vergi avantajı gibi hükümet destekleri ve ucuza üretebilme yetenekleri nedeniyle Asya ülkeleri de yatırımcıları korkutan sebeplerin başında geliyor.

Her ne kadar son 6 ayda önde gelen 3D Yazıcı şirketlerinin hisselerinde düşüşler görülse de, 9 Mayıs’ta 2014 ilk çeyrek finansal raporunu yayınlayan Stratasy’de 2013 ilk çeyreğine göre %54 büyüme görülüyor. Böylece şirketin geliri 151.2 Milyon dolara yükseldi. 3D Systems’in Nisan 2014’de yayınladığı 1. Çeyrek raporuna göre ise şirket satışlarını %76 arttırdı. Böylece şirketin geliri 179.2 milyon dolara çıkmış oldu. 3D Systems diğer 3D Yazıcı üreticileriyle kurduğu stratejik partnerlikler ile ekosistemini güçlendirmek ve genişletmek istiyor.

Bazı 3D Yazıcı Üreticileri Zorlanıyor

İnsan dokusu basan 3D Yazıcıları üreten Organovo ise Haziran 2014’te yayınladığı raporda şirketin geliri de %67’lik düşüş olduğu görülüyor.

Bir diğer 3D Yazıcı üreticisi ExOne ise 2 Haziran’da ortaya yayınladığı raporunda %4.07’lik düşüş olduğunu gözler önüne seriyor.

3D Yazıcı Firmalarının Geleceği

Genel market eğilimi pozitif olan 3D Yazıcı sektöründe, şirketlerin uzun dönemde başarılı olmaları bekleniyor. 2014’ün ilk çeyreğinde olan durgunluğu ise risk almadan kaçınarak atlatmayı hedefleyen şirketleri, bu problemleri çözdükten sonra parlak bir gelecek bekliyor gibi görünüyor.

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.