3D Yazıcıdan Kişiye Özel Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Sanal gerçeklik(virtual reality-VR) dünyası ivmeli bir artış ile günden güne daha çok konuşulur oluyor. Google Cardboard gibi basit ve maliyeti çok düşük bir ürün ile sadece telefonunuzu kullanarak bile bir sanal dünyaya geçiş yapabiliyorsunuz. Gün geçtikçede oyun geliştiriciler artık yeni oyunlarını sanal gerçeklik üzerine kurguluyor ve ya reklam ajansları yada video içerik sağlayan firmalar yatırımlarını bu yönde yapmaya başladı.

Sanal Gerçeklik ile 3D Yazıcılar ise birbirini tamamlayan güzel bir ikili oldu. Hatta 3D Tarama teknolojileri ile birlikte de değişilmez bir 3’lü diyebiliriz. Sanal gerçeklik için içerik üretmek kolay bir süreç değil, ya çok başarılı bir tasarım ile sanalda bir ortam yaratacaksınız ya da gerçek dünyada ki her hangi bir makanı sanal dünyaya taşıyacaksınız. Bu noktada 3D Yazıcıları kullanrak, 6 adet GoPro ile 360 derece video içeriği oluşturmak için gerekli olan parçayı hızlı bir şekilde üretebiliyorsunuz. Buna benzer bir şekilde, 3D Tarayıcıları kullanarak hızlıca gerçek dünyayı dijital dünyaya aktarabiliyorsunuz. Tüm bu ortak noktalar bu 3 teknolojinin(3D Yazıcı, 3D Tarayıcı ve Sanal Gerçeklik) hızlı bir şekilde hayatımızın bir çok noktasında da var olacağını gösteriyor.

kisiye ozel sanal gerceklik gozlugu

 

Sırası ile 3D Tarama,3D Yazıcı ve Sanal gerçeklik teknolojilerinin birleşmesi ile yapılan bir diğer çalışma ise, kişiye özel sanal gerçeklik gözlüğü üretimi oldu. Mevcut ürünlerden farkı ise kişiye özel ve BCI adı verilen beyin kontrol sistemi ile entegreli olarak hazırlanıyor. Hatta kulaklarda da gizlenmiş kulaklık tasarımı ile gerçeklik duygusu arttırılıyor. BCI ile kişi sadece düşünerek sanal dünyada hareket edebiliyor ve karar verebiliyor. Yani bu gözlük ile bir Fifa oynadığınızı hayal ederseniz sadece oyuna odaklanmanız ve doğru kararları vermeniz yeterli olacaktır. Tuş basmama gibi bahenelerinde önüne geçebiliyorsunuz :))

kisiye ozel 3d yazici ile sanal gerceklik gozlugu

Merak edenler için hatırlatmak gerekirse, bu ürün SLS (Selective Laser Sintering) adı verdiğimizi 3D Yazıcı Teknolojisi ile üretilmiştir. Kullanılan hammadde ise polyamid tozudur.

 

kisiye ozel sanal gerceklik gozlugu onden gorunus

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.