Üniversiteli Öğrenciler 3D Yazıcıların Renkli Baskı Yapması için Adaptör Geliştirdi

3D Yazıcıların Renkli Baskı Yapması

Günümüzdeki yazıcılarda renkli baskı almak artık çok sıradanlaştı. Fakat 3D yazıcılarda renkli baskı mümkün mü? 3D yazıcılarda da renkli çıktı almak mümkün olsa da, bu teknoloji şimdiye kadar çok pahalıydı.

Geliştirilen yeni bir aletle 3D yazıcılarda renkli çıktı almak hem daha ucuz hem de daha kolay ulaşılabilinir hale geldi.

Winsconsin-Madison Üniversite’sinden kimya mühendisliği öğrencileri Cedric Kovacs-Johnson ve Charles Haider icat ettikleri aletle 100 Amerikan Dolarından daha düşük bir maliyetle 3D yazıcıların renkli baskı yapması için adaptör geliştirdi.

Aletin ismi “ Spectrom”. Bu alet sayesinde tek renk basabilen 3D yazıcılar renkli baskı yapabilir hale eliyor. Spectrom aynı zamanda standart boyutlardaki Filament makaralarıyla uyumlu çalışabilecek halde üretildi.

3D yazıcılar Spectrom sayesine tüm gökkuşağı renklerinde ürün basabiliyor. Spectrom erimiş plastiği boyayarak ürüne istenilen rengi vermiş oluyor.

Öğrenciler fikrin bir gecede oluşmadığının altını çiziyor. Projenin tamamlanmasın 1,5 yıllarını aldığını ekleyen ekip, yüzlerce örnek denedikten sonra tamda düşündükleri gibi bir ürün ortaya çıkardıklarının söylüyor.

Spectrom projesini patentleyen Haider ve Kovacs-Johnson ekibi UW-Madison’s Innovation Days yarışımasında birinci oldular.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.