Baskı Sorunlarını Giderme Kitapçığı – 2 – Üretimin Tablaya Tutunamaması

Print-Not-Sticking-To-BedÜretimin Tablaya Tutunamaması

3D üretimde İlk Katmanın tablaya çok iyi bir şekilde tutunması çok önemlidir. Çünkü bütün geri kalan üretim bunun üzerine inşa edilir. Eğer ilk katman güzel yapışmassa üretimin ilerleyen sürecinde sıkıntı yapar. Yapışma sorunu ile başa çıkmanın birçok yolu var. Yazının devamında bunlardan bahsedeceğiz.

 

Tablanın Ayarının Bozuk Olması

Çoğu printer ayrlanabilir tabla şeklinde gelir. Eğer tablaya yapışmama sorunu yaşıyorsanız. İlk kontrol etmek  isteyeceğiniz yer tablanın düz olup olmadığıdır. Düz olmassa tablanın bir ucu printer başına çok yakın diğer ucu ise gereginden daha uzak olur. Tablanızı tekrardan ayarlayıp üretimi tekrar deneyebilirsiniz.

Printer’ın Kafasının Olması Gerekenden Yukarıda Olması

Tablanızı ayarladığınız zaman Printer kafasına olan uzaklıgına göre düz yapmanız gerekir. Tabla ile kafa arasındaki mesafe yaklaşık A4 kağıdı kadar olmalı hatta daha ince bir kağıt varsa onu bile referans alabilirsiniz. Eğer yazıcı kafanız biraz yukarıda olursa içinden çıkan hammadde tablaya yapışmaz ve üretimin devamını gerçekleştirmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz.

İlk Katmanın Çok Hızlı Sürülmesi

İlk Katmanı hızlı bir şekilde inşa ettiğimizde kullandığımız plastik 2. katmana geçildiğinde tablaya yapışmak için yeterli zamanı bulamayacaktır. Bu sebepten ötürü ilk katmanı diğer katmanlardan %50 daha yavaş inşa etmek objenin tabladan kalkmasını engellemek için yapılacaklardan biri olabilir. Birçok 3 Boyutlu yazıcının arayüz programında ilk kat hızını ayarlama özelliğin bulunur. Oradan bu hızı ayarlayabilirsiniz.

Sıcaklık veya Soğutma Ayarları

Plastikler yapı itibariyle soğuduklarında kendilerine doğru çekerler. Bu soğuma tabla yüzeyinde hızlı gerçekleşirse objenin tabladan kaktığı gözlemlenir. Bunu önlemek için ısıtıcı tablalar kullanılmaktadır. Isıtıcı tablalar ABS plastik için 100-120 derece arasında tutulursa daha uygun PLA plastik için ise 60-70 derece arasında tutmak daha uygun oluyor. 250 derecede eriyen ABS plastik bir anda oda sıcaklığı ile tanışmıyor onun yerine yarı sıcaklık olan tabla sıcaklığı ile karşılaşıyor ve çekme gerçekleşmiyor. Tabla sıcaklığı  ise üretim sonuna kadar aynı sıcaklıkta tutulması gerekiyor ki üretimin yarısında objemiz tabladan kalkmasın.

Birede üretimin yarısındayken onjenin ortadan çatlayarak kendisini çektiğini gözlemliyoruz bunun sebebi ise soğutma fanın hızının gereğinden fazla açılmış olması. Baaşka sebep olarak ise ortamdaki ısının sabit olmayışı gösterilebilir.  bunu sağlamak için yazıcınızın yanlarını kapaklarla kapatmayı düşünebilirsiniz.

Üretim Yüzeyi

Üretimde objenin kalkmasını önlemek kullandığınız plastiğin güzelce yapışabileceği bir yüzey kullanmak uygun olacaktır. Bunun için bir çok yöntem kullanılmakta. Bunlardan bazıları mavi bantlarla kaplanmış yüzey, cam olan yüzey, poliamid film ile kaplanmış yüzey, pai ile yapılmış yüzeyler. Bunların haricinde yüzeye sürülen yapıştırıcılarda yardımcı olmakta.

Skirt/Brim

Bazen üreteceğiniz objenin yüzeye dokunacağı yerlerin az olmasından ötürü kalkma yaşanmaktadır. Bunu önlemek için arayüz programından skirt ve brim atmayı deneyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.