Boeing Uçaklarında 3D Yazıcıdan Üretilmiş 20.000 Parça

Boeing Uçaklarında 3D Yazıcıdan Üretilmiş 20.000 Parça

 

Havacılık sektöründe 3D Yazıcıların büyük bir rol oynadığını hepimizi biliyoruz. Boeing, Airbus, Lockheed Martin gibi şirketler 3D Yazıcıları oldukça sık kullanıyorlar. Fakat birçoğumuz 3D Yazıcıların havacılık sektöründe kapladığı yeri ve önemini tam olarak bilmiyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda bir patent başvurusu tamamlayan Boeing uçaklardaki parçaların birçoğunu 3D Yazıcıdan ürettikleriyle yer değiştirmeyi planlıyor. Boeing yaptığı patent başvurusunda; farklı merkezlerde uçak parçalarını stoklamak, gereken lokasyonlara parçaları ulaştırmak ve muhtemel gecikmelerden kaçınmak adına uçağın birçok parçasını 3D Yazıcıdan üretilebilir hale getirmeyi planlıyor. Böylece yedek parça ihtiyacı olan bölge 3 boyutlu modeli 3D Yazıcıya göndererek üretimini yapacak.

 

Boeing Uçaklarında 3D Yazıcıdan Üretilmiş 20.000 Parça2

 

Boeing halihazırda uçaklarında yaygın olarak 3D Yazıcıyı kullanıyor. GeekWire‘a göre şuanda yaklaşık 20.000 parça Boeing uçakları için 3D Yazıcıdan üretiliyor. Son olarak Boeing sözcüsü Nathan Hulings F/A 18 Super Hornet uçağında 150 farklı parçanın SLS 3D Yazıcısından üretildiğini belirtti. Buda Boeing’in şimdiden patent dosyasını destekler nitelikte çalışmalarından birisi. Bunun yanında şimdilik plastik ile sınırlı olan çalışmaların patent dosyasında da yer aldığı gibi metal, alaşm ve plaster gibi malzemelerle de genişletileceği belirtiliyor.

Boeing’in bu atağı ile aynı sektördeki rakip firmalarda benzer yaklaşımları benimseyeceklerdir. Buda 3D Yazıcı sektörünü genişletecek adımlardan biri olacaktır. Boeing ve 3D Yazıcı alanındaki çalışmları hakkında daha fazla bilgi için Boeing 3D Printing Formu’nu takip edebilirsiniz.

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.