İnsanların Dertlerine Deva Olacak 10 Bio3D Yazıcı

3D Yazıcılar olunca sağladığı en büyük avantajlardan birinin kişiye özel üretim olduğu su götürmez bir gerçek. Kişiye özel üretimin en önemli sektörlerin başında ise medikal geliyor. Gartner’ın yayınladığı son raporda göre 3D Yazıcıların medikal sektörde kullanımının önümüzde 2-5 sene arasında yaygın hale geleceği söyleniyor. Bu yazımızda ise sizler için tüm insanların dertlerine deva olacak 10 Bio3D Yazıcı yı listeledik. Bu yazıcılarla gelcekte organlarımızın birer yedeğini üretmek mümkün olabilecek!

  1. EnvisionTEC – 3D Bioplotter Manufacturer Series+ Developer Seri

bioplotter-manufacturer-e1423774692322-1024x890

Almanya menşeili EnvisionTEC firması tarafından geliştirilen 3D Bioplotter CAD dosyalarınızı somut hale dönüştürebileceğiniz doku mühendisliği alanında yaygın olarak kullanılan 3D Yazıcılardan biri. 3D Bioplotter’ın şu an için iki farklı versiyonu mevcut. Genel olarak araştırmacılar tarafından laboratuvar ortamında kullanılmakta.

  1. Organovo – Novogen MMX

Organovo

San-Diego merkezli bir firma olan Organovo en fazla bilinen bio 3D Yazıcıların başında geliyor. İkinci sırada yer almasını nedeni ise Organovo Novogen MMX 3D Yazıcısının satışını yapmıyor. Bunun yerine yapay doku üretmekte kullanıyor. Bu yapay dokularda ilaç üretici firmalar tarafından yeni geliştirdikleri ilaçları test etmede kullanılıyor.

Times Dergisi tarafından 2010 yılının en iyi icadı olarak duyurulan Organovo böbrek dokusu basmadan, L’oreal’in yeni ürünlerini test edeceği insan dokusu basmaya birçok ses getiren yenilikte kullanıldı.

  1. RegenHU – 3DDiscovery + Biofactory

RegenHU

İşviçre’li firma olan ReegnHU iki farklı Bio 3D Yazıcıya sahip. Biofactory, araştırmacılar için doku, biomolekül ve farklı materyallerde 3D kompozit yapıda biometrik doku üretebilecekleri bir 3D Yazıcı. 3DDiscovery ise daha uygun fiyatı ile doku mühendislerinin giriş aşamasında bu alandaki potansiyeli keşfedebilecekleri bir Bio 3D Yazıcı.

  1. 3D Bioprinting Solution – Fabion

3D Bioprinting Solutions

Organovo gibi 3D Bioprinting Solution’da kendi araştırmlarında kullanmak üzere Rus bir firma tarafından geliştirilen 3D Yazıcı. Fabion’da şimdiden tirioid basılıp bir fareye nakledildi.

  1. Advanced Solution – BioAssemblyBot

Advanced Solutions

Advanced Solution firması tarafından geliştirilen BIOAssemblyBot diğer Bio 3D Yazıcıların aksine robot kol kullanarak 3D Baskı yapan bir Bio 3D Yazıcı. Organ ve doku modellemede kullanılan BioAssemblyBot doktor ve bilim adamları tarafından karmaşık yapıların tasarımı, görüntülenmesi, simülasyonu ve analizi gibi alanlarda kullanılıyor.

  1. GeSim – Bioscaffolder

GeSim

BioScaffolder 2.1 bağımsız z-ekseni seçeneği ile aynı anda birden çok ekstrüder kullanabiliyor. Ayrıca 3D Baskıda pinomatik ve piezoelektronik teknolojisinden yararlanıyor.

  1. 3Dynamic Systems – Alpha & Omega

3Dynamic Systems

3Dynamic Sysmtes firması nakledilebilir kemik ve komleks doku yapıları üzerien çalışma yapan bir firma. Onu diğer 3D Yazıcılardan ayıran en önemli özellik ise kemik üzerine yoğunlaşmış olması.

  1. Bio3D – SYN and Explorer

Bio3D

Bio3D üçüncü jenerasyon 3D Yazıcılarda. Gelişmiş robotik sistem kullanan SYN araştırma ve bilimsel çalışmalar için hücre, bakteri, protein, polimer vb. birçok materyal basabiliyor.

  1. Aspect Biosystems – Lab-on-a-printer

Aspect Biosystems

Vancouver merkezli Aspect Biosystems tarafından geliştirilen Bio 3D Yazıcı doku üretimi esnasında biomateryal ve yapı üzerinde eşsiz bir kontrol sağlıyor. Aspect mevcut 3D doku modellemede oldukça hızlı ve geniş yelpazede materyal desteklediğini öne sürüyor.

  1. N3Dbio – Bioassembler

n3Dbio

N3Dbio diğer Bio 3D Yazıcılardan farklı bir teknolojiyle çalışıyor. Magnetic levitation adı verilen teknikteyapı ve doku oluşturulmasında manyetik kuvvetler kullanılıyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.