L’oreal 3D Yazıcı ile Bastıkları İnsan Derisini Kozmetik Ürünlerinin Testinde Kullanıyor

dnews-files-2015-05-loreal-to-begin-3d-printing-skin-670-jpg

 

Bugüne kadar 3D Yazıcı ile basılmış araba ve ya evi duymuş olabilirsiniz. Ya da havacılık sektöründe kullanım alanını… Ama 3D Yazıcıların kullanım alanlarına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Ve kullanıldıkları alanlarda büyük avantajlar sunmaya devam ediyorlar. Kullanım alanlarına bir yenisi de Fransız kozmetik devi L’oreal tarafından eklendi. L’oreal 3D Yazıcı ile bastıkları insan derisini yeni geliştirdikleri kozmetik ürünlerin testinde kullanıyor.

Geçmişte hayvan derilerini ürünlerinin testinde kullanan firma 2013 yılından bu yana 3D Yazıcılardan yararlanıyor. Laboratuvar ortamında 3D Yazıcı ile bastıkları epidermis doku en az insan teni kadar gerçek olduğu için test sonuçları da eski yönteme göre daha başarılı sonuçlar veriyor.

3D Yazıcı olarak biopriting konusunda öncü firma olan Organovo’nun 3D Yazıcısı kullanılıyor. Geçmişte yılda 100.000 test yapan L’oreal 5 metrekarelik inek derisi kullanıyordu. Organovo’nun geliştirdiği 3D Yazıcı sayesinde L’oreal artık kendi derisini kendi üretebiliyor.

Organovo 3D Yazıcılar ise kozmetikten medikala birçok alanda kullanılıyor. Bu alanlardan bir diğeri ise ilaç geliştirme. Kozmetikte olduğu gibi ilaç sektöründe de geliştirilen yeni ürünler hayvanlar üzerinde deneniyordu. Son yıllarda bu firmalar ise 3D Yazıcı kullanarak geliştirdikleri insan dokuları üzerinde ilaçlarını test ediyorlar ve böylece daha kesin sonuçlar elde edebiliyorlar.

Bu uygulama alanlarında olduğu gibi 3D Yazıcıların kullanım alanları neredeyse sınır tanımıyor. Ve sektör birçok farklı deneyime de gebe görünüyor.

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.