Meyve Basabilen 3D Yazıcı

Meyve Basabilen 3D Yazıcı

3D Baskı gıda haberleri son günlerde duymaya alışık olduğumuz konular. Örneğin; 3D Oreo Bisküvi baskısı yapan otomat makinası bunlardan bir tanesi. Natural Machines firmasının tasarladığı yiyecek basan 3D Yazıcısı Foodini’de bu örneklerden birtanesi. 3D baskı gıda alanına bir yeni uygulamada Cambrigde menşeili İngiliz firma Dovetailed tarafından geliştirildi. Dovetailed firması geliştirdiği 3D Yazıcı ile meyve basılabiliyor.

Henüz detayları açıklanmasa da, Dovetailed firması meyve basabilen 3D yazıcı için 1950’lerde Unilever tarafından bulunan  moleküler gastronomi(molecular-gastronomy) tekniğini kullandığı tahmin ediliyor. Moleküler gastronomi tekniğinde sıvılar havyara benzeyen jelatinimsi kürelere dönüştürülüyor. 3D Yazıcının meyve üretmek için yaptığı ise bu kürecikleri birleştirerek şekil vermek. İlgi çekici nokta ise kullanıcı arzu ettiği şekilde bir meyve üretebileceği gibi, farklı tatları ve renkleride istediği gibi şeçebiliyor olacak.

Dovetail’in kurucusu Vaiva Kalnikaitė‘e göre geliştirdikleri 3D Yazıcı ile meyve üretmek sadece dakikalar alacak ve istenilen her meyve üretilebilecek. Geliştirilen 3D Yazıcının ilk duyurusu, Microsoft Research ve Dovetailed tarafından 24 Mayıs’ta Cambridge’de gerçekleştirilen “Tech Food Hack” adlı Gıda Hackathon’nunda  yapıldı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.