Sabancı Üniversitesi'nde 3D Yazıcı ile Yapay Doku Basıldı

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (SUNUM), öğretim üyesi Bahattin Koç ve ekibi; Can Küçükgül, Saime Burçe Özler, Forough Hafezi canlı hücreler kullanarak 3D Yazıcı ile yapay doku üretmeyi başardı.

 

Ekip MR kullanarak,  Türkiye’de ve dünyada ilk kez Aort damarı doku örneğini, hücreleri ve destek yapılarını kat-kat 3D basarak oluşturuldu. Proje ekibi, ilk defa canlı hücreler kullanarak 3D Yazıcı ile aort benzeri, anatomik yapısına uygun, büyük damar dokusu üretti.

Projenini hedefi ise hastanın ihtiyacına göre kendi hücrelerini ve ya kök hücrelerini kullanarak, gereken doku hatta organı üretmek. Böylece, hastanın vücudunun organı reddetmesi gibi bir durumda ortadan kalkmış olacak.

 

Sabancı Üniversitesi'nde 3D Yazıcı ile Yapay Doku Basıldı

 

Projenini başında olan isim Bahattin Koç  “Bu çalışmaya öncelik vermemizin iki temel sebebi var: Birincisi, Aort insandaki en büyük ve tek damar olduğu için, bunun otolog greft ile tedavisi maalesef mümkün değil. Bunun tedavisi için şu anda plastikden (dacron) yapılmış sentetik damarlar kullanılıyor ve bunlar hiçbir zaman normal insan damarı gibi olmuyor. İkinci sebep, eğer 3D yapay doku veya organ üretecek isek, bu doku veya organların beslenmesi için öncelikle damar dokusunun oluşturulması gerekiyor. Bu arada birçok insanın bilmediği bir gerçek: Einstein’ın ölüm sebebi abdominal aort anevrizmasıdır. Anevrizma demek bir damarın balon gibi genişlemesidir. İleriki aşamada damar yırtılması ile iç kanamaya ve ölüme neden olabilir. Bizim çalışmamız sonucunda, abdominal aort damarı hastanın kendi hücre veya kök hücrelerini kullanarak üretilebilecek ve yapay damar bu tür hastalara nakil edilecek. Şu anda bu çalışmaların başlangıç aşamasındayız ve klinik uygulamaları uzun yıllar alabilir.

Daha önce yapılmış doku mühendisliği çalışmalarından farklı olarak, biz, 3D Baskıda canlı hücreleri biyo-mürekkep olarak kullanıyoruz Geliştirdiğimiz algoritmaları kullanarak üreteceğimiz dokunun anatomisine göre hücrelerin basım yollarını en optimum şekilde hesaplıyoruz. Aynı zamanda hücreleri desteklemek için, destek yapılarını belirliyoruz. Yine diğer çalışmalardan en büyük farkımız, tüm hücreler tamamen birbirini desteklemiş şekilde dokunun 3D anatomisine uygun olarak belirliyoruz. Biyoyazıcıyı kontrol etmek için komutlar dosyaya kaydediliyor. Daha sonra bu komutları kullanarak biyo-yazıcının nereye hücre, nereye destek yapısı basacağını kontrol ediyoruz. ”

 

Kaynak: SU Gazete

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.