Sadece Akıllı Telefon ile Reçine 3D Baskılar Yapabileceksiniz

Akıllı telefon hayatımızın bankacılıktan fotoğrafçılığa,sağlıktan güvenliğe  hemen hemen her alanda kullandığımız bir cihaz haline geldi. 2D yazıcı teknolojisi bile hala insanları heycanlandırabiliyorken,  akıllı telefonlara yapılacak birkaç küçük aparatla 3D yazıcıya dönüştürmek mümkün hale geliyor.

Tayvanlı Mekanik Mühendisliği Profesörü ve aynı zamanda Tayvan 3D Printing Derneği Başkanı ve XYZ Printing firması danışmanı Jeng Ywam-Jeng sayesinde 3D modelleriniz daha kolay ve ucuz bir şekilde üretilebilecek. Aralık ayının başında düzenlenen 3D Printing Shangai 2015 fuarında Jeng’in yapmış olduğu akıllı telefon tabanlı reçine 3D yazıcısı ilgi odağı oldu. Jeng kullandığı teknoloji ile UV ışına gerek olmadan telefon ekranının ışığı ile reçineyi sertleştirebiliyor.

Sadece Akıllı Telefon ile Reçine 3D Baskılar Yapabileceksiniz

Telefon özel bir reçine yerleştirilen kabın alt kısmına yerleştirilerek kullanılıyor. Bir platformda Z ekseninde yükselerek modelin katman katman oluşmasını sağlıyor. İlk başlarda model PC ile bağlı çalışmak zorunda iken çalışmalar sonucu sadece telefon ile  bilgisayardan bağımsız bir şekilde çalışabilir hale gelmiş. Yazılan bir mobil uygulama ile daha hızlı 3D baskı alınabilir halde hazırlanmış.

smart1

Tabi şimdilik telefon ışığının gücü çok yeterli olmadığı için baskı hızı ve kalitesi istenilen düzeyde değil. Işık gücü arttıkça reçinenin sertleşmesi daha hızlı bir hale geliyor, gelecekte tablet ve HDTV gibi cihazlarda da daha büyük boyutlarda 3D baskılar alınabileceği düşünülüyor.

Jeng’in geliştirdiği bu cihaz akıllı telefon hariç yaklaşık 100$ gibi bir fiyata satışa sunulacak. Bu cihaz ile kullanışlı, ekonomik ve taşınabilir bir 3D yazıcı bizleri bekliyor olabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.