Structure Sensör Medikal Uygulamaları

hqdefault

3D Tarayıcıların ve 3D Yazıcıların medikal alandaki uygulamaları birçok avantaj sunuyor. Bu yazımızda ise size son dönemlerin popüler teknolojilerinden biri olan Structure Sensör’ün medikal alandaki uygulama alanlarından bahsedicez.

Structure Sensör iPad’inizi 3D Tarayıcıya dönüştüren bir cihaz. iPad’e bağlı olarak çalışan bu cihaz ile kişi ve obje 3D Taramaları yapmanız mümkün. En büyük avantajlarından biri ise SDK’sının(Yazılım Geliştirme Kiti) açık olarak paylaşılması. Böylece Structure Sensör’e özel farklı sektörlerde kullanılmak üzere iPad uygulaması geliştirebilirsiniz. Bu yazıda ise şimdiye kadar Structure Sensor için geliştirilen bu uygulamaları ve kullanıldıkları alanları anlatacağız.

 

3DSizeMƐ

Techmed3D firması tarafından geliştirilen bu uygulamayı iPad’inize ios’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.3DSizeMƐ ile kafa, gövde, diz ve ayak 3D Taramaları yapabiliyorsunuz. Tarama sonrası elde ettiğiniz datalar üzerinde ise yine aynı firma tarafında geliştirilen Msoft yazılımı ile düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Bu uygulama sayesinde ortez ve protez alanındaki firmalar hastalarına çok daha başarılı tedaviler uygulayabiliyorlar.

Crisalix

3D Plastik cerrahi simülatör üreticisi Crisalix firmasının Structure Sensör’e özel geliştirdiği Crisalix uygulaması ile iPad’iniz ile estetik operasyonlardan önce hastanın 3D Taramasını yapmada kullanıyorsunuz. Sonrasında ise yine Crisalix firmasının yazılımıda bu datalar üzerinde değişiklikler yaparak, operasyon sonrası görüntünün nasıl olacağını belirliyorsunuz.

eKare

Teknolojiyi medikal alanda kullanmayı amaçlamış mühendis ve doktoların kurduğu eKare firması yaralanmalar sonucu bölgede uygulanacak tedavi şekline geleneksel yöntemler yerine, Structure Sensör ile yaptıkları 3D Tarama sonrası elde edilen uzunluklar ve doku tipine göre karar veriyor. Structure Sensör için geliştirdikleri uygulma sayesinde ise bunu yapabiliyorlar.

2013’te Kickstarter aracılığıyla ismini duyuran Structure Sensör iki yılda iyi yol kat etti ve önümüzdeki süreçte bu ve benzeri uygulamalara sadece medikal sektörde değil farklı alanlarda da görmeye alışık olacağız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.