Tek Renk 3D Çıktılar Tarihe Karışıyor

Hidrografi ile renklendirme yöntemi 80 ‘lerden beri hayatımızda olan bir yöntem. Önceleri bu yöntem daha az detay isteyen modeller ile kullanılsada, araştırmacılar SIGGRAPH 2015 konferansında yeni bir teknik duyurdu. Bu yöntemle daha detaylı olarak renkli olarak 3d baskılar yapmak mümkün oldu.
hydrographic-printing-for-3D-printed-items

 

Suyun içerisine konulan resimli yada desenli PVA film üzerine 3d baskı obje, bir cubuk ile tutturularak suyun üzerine hassas bir şekilde daldırılarak uygulama yapılıyor. İşlemi daha hassas hale getirmek için araştırmacılar , bir kamera yardımı ile obje suya daldırıldığındaki hareketi modelliyor ve böylece daha hassas daldırma işlemi yapılabiliyor ve bu 3d simülasyon sayesinde objenin daldırılacağı desenin PVA film üzerine nasıl basılacağıda tespit edilmiş oluyor.

 

Çoklu daldırma işlemi ile bir modeli birden çok kez daldıradak 360 derece renkli modeller oluşturmak mümkün oluyor.

hidrografik

Tabii araştırmacılar modelin şuanki haliyle mükemmel olmadığını söylüyorlar. Son derece karmaşık modellerde daldırma işleminde sorunlar oluştuğu için bu yöntem sadece daha basit yüzeylere sahip modeller ile kullanılabiliyor.

Eğer bu yöntemi evde kendinizde denemek isterseniz bu linkteki videoyu izleyerek sizde kendiniz hidrografik ile renkli baskılar oluşturabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.