Yakın Gelecekte Yemeğini Yiyeceğimiz 11 3D Gıda Yazıcısı

Yakın gelecek bizleri kimi zaman heycanlandırıyor olsa da çoğu zaman uzun uzun düşündürüyor. Çok yakın bir gelecekte yani bir kaç yıl içerisinde tatlılardan başlayarak bir çok yemeğimizi 3D Gıda Yazıcılarının ellerinden yiyeceğiz. Tabi her ne kadar yapan onlar olsa da , arka tarafta ne istediğimizi biz söyleyeceğiz ve ne zamana hazır olmasını istediğimizi biz belirteceğiz. Temel olarak mevcut 3D Yazıcıların çalışma prensibi ile çalışan 3D Gıda Yazıcılarında tek farklı olan koyulan malzeme. Çünkü unutmamalıyız ki akışkanlığı olan neredeyse her malzeme 3D Yazıcı için üretim malzemesi olabilir. Farklı gıda malzemeleri üzerine geliştirilen 3D Gıda Yazıcıları sizlere sıralayalım istedik;

1.The ChefJet

3D Gıda Yazıcısı

 

The ChefJet,The Sygar-Lab tarafından geliştirildi ve sonrasında  3D Systems firması tarafından satın alındı ve ürün yeniden yapılandırıldı ve geliştirildi. Bu ürün restaurantları, şefleri ve 3D Yazıcıdan farklı şekillere sahip tatlılar yemek isteyen herkesi hedeflemektedir.

2. The Foodini

natural machines 3D Gida yazıcısı

 

Taze besinlerin 3 Boyutlu modellenmesini amaçlayan ve Natural Machines tarafından geliştirilen girişim Foodini, bu yolda ChefJet ile birlikte en çok bilinen çalışmaların başında geliyor.

 

 

3. The f3d 


Imperial College London ‘da okuyan öğrenciler tarafından geliştirilen bu gıda yazıcısı, hamur, domates sosu ve peynirin baskısını yapabiliyor. Bu sayede neredeyse bir pizzayı 3D Gıda yazıcısından yapabiliyorsunuz.

4. The NASA Food Printer

Nasa ise bu konuya da uzak kalmadı, astronotlarının sağlıklı beslenebilmesi adına bu çalışmalara başladı. Şuan mevcut teknoloji ile bir pizza 3D Yazıcıdan basılabiliyor ve baskıdan 70 saniye sonra hazır oluyor, amaç ise pizzadan daha farklı sağlıklı besinler kullanarak üretim yapabilmek.

 

5. The Choc Creator

 

choc 3D Gıda Yazıcısı

 

Çikolata baskısı yapan 3D Yazıcı markaları arasında başta gelen Choc Edge , Choc Creator  modeli ile 2012 yılında piyasaya girdi. Bu Çikolata baskı yapan yazıcı sayesinde 2 boyutlu çizdiğiniz tasarımları üçüncü boyutu katarak size çikolata olarak vermektedir.

 

6.  ZMorph Cake and Chocolate Extruder 

cake and choc 3D Gıda Yazıcısı

 

ZMorph firması, geliştirdiği 3D Yazıcının exturuder kısmını değişebilir yapmıştı ve değişebilir kafalar arasınada Pasta Extruder’ı ekledi. Bununla birlikte normak 3D Yazıcı gibi kullandığınız makinanızı bir anda size yemek yapan bir gıda yazıcısına dönüştürebilirsiniz.

 

7. The Discov3ry Extruder

 

structur3D 3D Gıda Yazıcı

 

Eğer hali hazırda bir 3D Yazıcı sahibiyseniz, bu yazıcıyı bir 3D Gıda Yazıcısına dönüştürmeniz Structur3d firmasının geliştirdiği Discov3ry ile mümkün.

 

8. The 3D Fruit Printer

3d Fruit printer

 

 

İngiliz Dovetailed şirketi tarafından geliştirilen 3D meyve yazıcısı ile meyveleleri dilediğiniz geometriler ile tekrardan üretebiliyorsunuz. Şimdilik Gastronomik bir çalışma gibi gözüksede jöle kıvamında ki meyvelerin gelişmesiyle kullanılırlığı dahada artacaktır.

 

9. The 3D Everything Printer from TNO

TNO 3D Gıda Yazıcısı

 

TNO tarafından geliştirilen bu yazıcı, kullanıcılara diledikleri besin ölçülerine göre istedikleri yiyecekleri üretme imkanı tanıyor.

 

10. The Palatable-Looking Goop Printer

palatable 3D Gıda Yazıcısı

 

48 farklı nozzle kullanarak, jel olan gıda malzemelerin üretimini hedefleyen bir ürün.

 

11. The Original Food Printer

fabathome 3D Gıda Yazıcısı

Open Source bir proje olan Fab@home , en uygun olarak kendi 3D Gıda Yazıcınızı yapmanızı sağlıyor.

 

KAYNAK

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.