Baskı Sorunlarını Giderme Kitapçığı – 1 – Başlangıçta Flament Akıtmaması

 

Not-Extruding-At-Start

Başlangıçta Flament Akıtmaması

Bu durum yeni 3D yazıcıları olan kullanıcılar için çok yaygın bir sorundur. Neyseki çok kolay çözülmekte. Eğer yazıcnız başta flamenti çıkartamıyorsa bunun 4 ana sebebi vardır. Bu 4 ana unsuru aşağıda açıklamaya çalışacağım.

 

 

 

 

Astar kısmında plastik akıtmaması

Bunun sebebi exruder’ı ısıtırken plastiği akarak içinden boşalması. Bu boşalma içeride bir boşluk oluşturu ve objemizi üretmeye başladığımızda arkadan gelen plastik bu boşluğu doldurana kadar uç kısımdan çıkmaz ve objemizin alt kısmında yapılmamış bir bölge olur ve dahası bu yapılmayan bölge yüzeye tutunmadığı için baskının ilerleyen zamanlarında objede tabladan kalkma olarak karşımıza çıkar. Bunu önlemek için arayüz programında objemizin oluşturulacağı yerin çevresine çizgi çekmek suretiyle bu boşlukğun doldurulması sağlanır. veyahut baskıya başlamadan hemen önce flamenti akıtırıp o boşluğu doldurabilirsiniz.

3D Yazıcısının kafasının tablaya çok yakın olması

3D yazıcının kafasının tablaya çok yakın olması plastigin kafadan kaçabilecek bir konumumunun olmamasına sebebiyet verir ve objeyi yapamanızla sonuçlanır. Bu sorunu çözmek için G-code dan offset vermeniz yeterli olacaktır. Biraz yukarıda başlattığınız kafadan çıkan plastik ile artık objenizi oluşturabilirsiniz. Başka yöntem olarak ise donanımsal müdahale etmeniz. Tablayı biraz aşağı aldığınızda sorun çözülecektir.

Exruder dişlisinin karşısındaki plastiğin soyulmuş olması

bir çok 3D printer flamenti itmek için küçük dişliler kullanır. Bu dişli plastiği sıkıştırıp aşağı doğru iter. Eğer dişli plastiği sıkıştıramayacak kadar aşınmış ise boşa döner ve plastik aşağı itilmediği için printer başından plastik çıkmaz ve akıtmama sorunu yaşanır. Bu sorunu çözmek için dişlinin karşısındaki plastigi aşınmamış konuma getirmek ve baskıyı tekrardan başlatmak. Yazıcının kafasının tablaya çok yakın olması ittirici dişlinin karşısındaki plastiğin aşınmasının sebeplerinden biridir.

 Yazıcı Başının Tıkanması

Eğer yukarıda bahsedilenler çözüm getirmediyse son olarak  yazıcınızı kafasının tıkanmış olma ihtimali geriye kalıyor. Bası plastik kalıntılar veya plastigin uzun bir süre ucunda beklemesi yazıcı başının tıkanmasına sebep olabiliyor. bu sorunu düzeltmek için 3D yzıcınızın başını söküp temizlemeniz gerekmekte.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.